Haradinaj pret në takim delegacionin e deputetëve të parlamentit gjerman - Bota Sot
Haradinaj pret në takim delegacionin e deputetëve të parlamentit gjerman

Kosova

Haradinaj pret në takim delegacionin e deputetëve të parlamentit gjerman

Më: 1 nëntor 2018 Në ora: 16:46
Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim Stephan Brander

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim delegacionin e deputetëve të Parlamentit Gjerman për Çështjet Ligjore dhe Mbrojtjen e Konsumatorit, të kryesuar nga Stephan Brander.

Me këtë rast, kryeministri Haradinaj në emër të Kosovës falënderoi shtetin dhe popullin gjerman për kontributin që kanë dhënë në proceset shtetndërtuese të Kosovës, duke iu shprehur atyre mirënjohje të thellë.

Haradinaj, e njoftoi delegacionin gjerman për angazhimin e Qeverisë në forcimin e sundimit të rendit dhe ligjit, zhvillimin ekonomik, si dhe progresin e Kosovës në rrugën euroatlantike.

“Në kohëra të vështira, përkrahja gjermane ishte vendimtare për përpjekjet e paqes dhe shtetndërtimit në Kosovë, dhe sot Gjermania vazhdon të jetë përkrahësja më e madhe e Kosovës euroatlantike, e sigurisë dhe stabilitetit të saj”, tha kryeministri Haradinaj, duke theksuar se kjo është dëshmuar edhe me inaugurimin e parkut inovativ dhe trajnues në Prizren, hapësirën që deri dje ishte e kampit ushtarak të kontingjentit gjerman të KFOR-it, si një  mundësi e mirë për rritjen e zhvillimit ekonomik.

Në takim është biseduar edhe për vazhdimin e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve, rolin e Gjermanisë në procesin e dialogut, liberalizimin e vizave dhe anëtarësimin e Kosovës në organizata të rëndësishme ndërkombëtare.

Ndërkaq, të pranishëm ishin edhe ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, si dhe ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...