Limaj apel mësimdhënëseve: Mos hiqni dorë nga edukimi i nxënësve për atdheun - Bota Sot
Limaj apel mësimdhënëseve: Mos hiqni dorë nga edukimi i nxënësve për atdheun

Kosova

Limaj apel mësimdhënëseve: Mos hiqni dorë nga edukimi i nxënësve për atdheun

Më: 2 nëntor 2018 Në ora: 12:32
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka marrë pjesë në përurimin e Shkollës Fillore në fshatin Llozicë të Komunës së Malishevës.

Me këtë rast, Limaj ka apeluar arsimtarët që të mos heqin dorë nga edukimi i fëmijëve për atdheun, sepse, sipas tij, kjo është e vetmja garancë që këta djem e vajza të ndihen krenar për vendin, siç thotë Limaj i kanë mësuar arsimtarët ata se si duhet vendi.

“Kjo shkollë me emrin e identiteti e heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu të na shërbeje me devotshmëri që nxënësit tanë të vazhdojnë rrugëtimin e tyre në shtigje të reja të atdhedashurisë. Shkolla e Llozicës ka qenë vend ku është mësuar atdhe dashuria, edukata e respekti për njëri tjetrin”, ka theksuar Limaj.

Limaj ka thënë se nga tani e tutje fëmijët në këtë shkollë do të mësojnë në ambiente dinjitozë dhe arsimtarët do të kenë kushte optimale për t’i mësuar fëmijët.

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, ka thënë se përurimi i një shkollë të re është shumë i rëndësishëm për komunitetin. 

Ai ka uruar banorët e kësaj anë për shkollën e re. Bytyqi ka përgëzuar komunën e Malishevës, e cila, sipas tij, me kohë ka vendosur arsimin prioritetin kryesorë.

Bytyqi  ka thënë se tani në këtë fshat po krijohet një ambient i mirë për mësimdhënie dhe mësimnxënie.

Kryetari i komunës Ragip Begaj ka thënë se është i kënaqur me përurimin e kësaj shkolle. Begaj ka thënë se arsimi mbetet prioritet i qeverisjes komunale në Malishevë. Kjo shkollë ka thënë se do t’i shërbeje shumë gjeneratave për edukim dhe arsimim. 

Ai ka kërkuar nga nxënësit ta ruajnë shkollën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...