Matoshi tregon faktorët që po e prishin cilësinë e ajrit - Bota Sot
Matoshi tregon faktorët që po e prishin cilësinë e ajrit

Kosova

Matoshi tregon faktorët që po e prishin cilësinë e ajrit

Më: 17 nëntor 2018 Në ora: 10:07
Fatmir Matoshi

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MPH), Fatmir Matoshi ka theksuar se janë një varg faktorësh që ndikojnë në uljen e cilësisë së ajrit në Kosovë.

Matoshi, në një intervistë për Telegrafin, ka thënë se thëngjilli është njëri prej ndotësve më të mëdhenj, e ku si masë preventive ka ardhur sipas tij, vendimi për ndalimin e përdorimit nëpër institucione publike dhe mosdhënia e e thëngillit nga punëtorët e KEK-ut.

“Mendoj se ka edhe faktorë tjerë që po ndikojnë në uljen e cilësisë së ajrit si pozita gjeografike, kushtet kimatike, mungesa e erërave dhe shiut, kontrolli jo i duhur i cilësisë së naftës, termocentralet që i kemi afër, vjetërsia e veturave – moszbatmi i udhëzimit administrative nga ana e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë (MTI) – që po ndikojnë që Prishtina të mbështjellet me një shtresë smogu”, ka theksuar Matoshi.

Ai ka thënë se të gjitha këto faktorë po e bëjnë të veten dhe për këtë arsye ne çdo vit po ballafaqohemi me ajër të ndotur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...