Kapen 5 ton drogë në mes të detit dhe arrestohen 13 persona, detaje nga operacioni i gjerë - Bota Sot
Kapen 5 ton drogë në mes të detit dhe arrestohen 13 persona, detaje nga operacioni i gjerë

Kronikë e zezë

Kapen 5 ton drogë në mes të detit dhe arrestohen 13 persona, detaje nga operacioni i gjerë

Më: 15 prill 2019 Në ora: 19:37
Lende narkotike

Gati 5 ton marijuanë pluhur u kapën në ujërat ndërkombëtare në Detin Mesdhe, tha Ministria e Brendshme e Turqisë të hënën.

Operacioni “Uniteti” kundër kontrabandistëve të drogës u krye nga policia turke, xhandarmëria dhe rojet bregdetare, tha ministria në një deklaratë.

Mediat turke bëjnë me dije se trafikantët e dyshuar të drogës, u nisën me anije peshkimi me një flamur turk nga provinca e Izmirit në Egje më 15 shkurt për në brigjet e Mauritanisë, Marokut dhe Algjerisë për të blerë sasitë e mëdha të drogës.

Të dyshuarit synonin të transferonin medikamentet në anijet e peshkimit në ujërat ndërkombëtare përpara se t’i kontrabandonin në ujërat territoriale turke.

13 persona janë arrestuar nga policia turke, duke përfshirë gjashtë anëtarë të ekuipazhit, të gjithë të akuzuar për trafik droge.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...