Akuzohen për vrasje, vjedhje dhe trafikim droge, ekstradohen 3 shqiptarë - Bota Sot
Akuzohen për vrasje, vjedhje dhe trafikim droge, ekstradohen 3 shqiptarë

Kronikë e zezë

Akuzohen për vrasje, vjedhje dhe trafikim droge, ekstradohen 3 shqiptarë

Më: 17 prill 2019 Në ora: 19:41
Ilustrim

Policia e Shtetit njofton se Interpol Tirana brenda 24 orëve të fundit  ka ekstraduar tre shtetas shqiptarë për vepra të ndryshme penale.

Të ekstraduarit janë:

Ilir Kapllanaj, 49 vjeç, banues në Fier.

G.L, 28 vjeç, banues  në Tropojë.

R. R., 54 vjeç, banues  në Vlorë.

“Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Wiesbaden, u bë i mundur arrestimi  dhe ekstradimi nga Gjermania drejt vendit tonë i të dënuarit, shtetasit shqiptar, Ilir Kapllanaj, 49 vjeç, banues në Fier. 

Ky shtetas  ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor  e ka dënuar me 23 vjet burg për veprën penale, "Vrasje me paramendim kryer në bashkëpunim ". 

Ky shtetas, në bashkëpunim me 3 shtetas të tjerë, në 25 Shkurt 2000, kanë vrarë me armë zjarri shtetasin G.L, banues në Patos.

-Po si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tiranës me Interpol Romën, u bë i mundur arrestimi  në Itali, duke u finalizuar me ekstradimin drejt vendit tonë i shtetasit G.L, 28 vjeç, banues  në Tropojë. 

Shtetasi G.L, ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë e ka dënuar këtë shtetas me 1 vit e 4 muaj muaj burg për veprën penale “Kundërshtim i punonjësit të policisë së rendit publik, duke ushtruar dhunë fizike, kryer në bashkëpunim”. Po këtë shtetas Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë e ka dënuar shtetasin G.L , me 4 vjet burg, për veprën penale “Vjedhje, e kryer në bashkëpunim".

-Gjithashtu  falë bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Romën/Itali, u bë i mundur arrestimi në Itali, duke u finalizuar me ekstradimin drejt vendit tonë, i shtetasit R. R., 54 vjeç, banues  në Vlorë.  Shtetasi R. R. ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Z.Q.K Interpol Tirana, pasi Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë,  ka vendosur masën e sigurisë arrest me burg për veprën penale "Grupit të Strukturuar Kriminal" dhe “Kultivimit të bimëve narkotike",- njofton policia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...