Përleshja në “Duplex”, suspendohen dy policë - Bota Sot
Përleshja në “Duplex”, suspendohen dy policë

Kronikë e zezë

Përleshja në “Duplex”, suspendohen dy policë

Më: 3 dhjetor 2019 Në ora: 15:38
Foto ilustrim

Inspektorati Policor i Kosovës respektivisht Departamenti i Hetimeve lidhur me incidentin që ka ndodhur më 09 nëntor në diskotekën “Duplex” në Prishtinë, ka kërkuar informacione nga Policia Kosovës lidhur me veprimet dhe reagimet apo mos veprimet eventuale nga zyrtarët policorë që janë ndodhur afër vendit të ngjarjes sipas detyrës zyrtare apo edhe jashtë detyrës zyrtare.

Hetuesit e Departamentit të Hetimeve të IPK-së kanë analizuar këto informacione si dhe disa video-incizime që janë siguruar nga kamerat e sigurisë në vendin e incidentit.

Ky rast, bazuar edhe në  ligjin të IPK-së është iniciuar sipas detyrës zyrtare.

Më 18 nëntor nga IPK është rekomanduar suspendimi i dy zyrtarëve policorë të Njësive të Specializuara (NJSO – Njësitit Special Operativ) me inicialet G.P dhe I.H deri në përfundim të hetimeve.

Në koordinim me prokurorinë kompetente lënda është duke u hetuar në procedurë të rregullt me dyshimin se është kryer vepra penale “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar” nga neni 414 i Kodit Penal të Republikës së Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat