I dënuar me 15 vite burg në Itali, arrestohet në Shkodër i kërkuari për trafik droge - Bota Sot
I dënuar me 15 vite burg në Itali, arrestohet në Shkodër i kërkuari për trafik droge

Kronikë e zezë

I dënuar me 15 vite burg në Itali, arrestohet në Shkodër i kërkuari për trafik droge

Më: 22 maj 2020 Në ora: 09:17
Arrestimi

Prangoset një 51-vjeçar në Shkodër me qëllim ekstradimi drejt Italisë.

Ky shtetas është dënuar me 15 vjet burg për veprat penale “Trafik i narkotikëve” dhe “Organizatë kriminale”.

Operacioni është realizuar nga DVP Shkodër, në bashkëpunim me Interpol Tirana.

“Strukturat e Policisë të Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme “Shqiponjat”, si rezultat i shkëmbimit të vazhdueshëm të informacioneve mes ZQK Interpol Tirana dhe Departamentit të Policisë Kriminale, pas informacioneve të marra në rrugë operative bënë të mundur lokalizimin dhe kapjen e shtetasit Ladio Braci, 51 vjeç, lindur në Ballsh dhe banues në Shkodër” – njofton policia.  

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Padovas, Itali, në vitin 2017 e ka dënuar me 15 vjet burg (nga të cilat i mbeten për të vuajtur edhe 12 vjet burg), për veprat penale “Trafik i narkotikëve” dhe “Organizatë kriminale”.

Ky shtetas, në bashkëpunim me persona të tjerë, ka trafikuar lëndë narkotike nga vende të tjera drejt Italisë.

Arrestimi provizor u krye me qëllim ekstradimin e tij drejt Italisë, mbështetur në “Konventën Evropiane të Ekstradimit” të vitit 1957 dhe Marrëveshjen dypalëshe mbi ekstradimet, nënshkruar mes Republikës së Shqipërisë dhe Italisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat