Pesë të plagosur, mes tyre edhe 2-vjeçarja shqiptare në aksidentin e rëndë në Xhenova

Kronikë e zezë

Pesë të plagosur, mes tyre edhe 2-vjeçarja shqiptare në aksidentin e rëndë në Xhenova

Më: 13 gusht 2020 Në ora: 17:35
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një aksident rrugor që përfshiu gjashtë makina dhe një automjet të rëndë, që ndodhi pak para orës 11 në km 34 të autostradës A12 Genova-Sestri Levante, shkaktoi dëmtimin e disa personave, duke përfshirë, sipas 'Ansa’, edhe dy fëmijë. Të dy u dërguan në spitalin Gaslini në Xhenova, një me helikopter dhe tjetri me ambulancë.

Vajza 2-vjeçare e dëmtuar në aksident dhe e transportuar me ambulancën ajrore në spitalin pediatrik Gaslini nuk është rëndë. Vajza e vogël mbërriti në dhomën e urgjencës me kod të verdhë. Kjo u njoftua nga menaxherët shëndetësorë të spitalit.

Vogëlushja, një shqiptare që jeton në Lombardi, "është në kushte klinike të qëndrueshme. Nuk ka pasur lëndime trurit dhe barku, vetëm disa plagë në kokë u qepën.  Mjekët e kanë vendosur atë nën vëzhgim për orët e ardhshme ”. Nëse klinika e lejon, atëherë ajo do të dalë.

Pas aksidentit, një pjesë e autostradës A12 Genova-Sestri Levante midis Chiavari dhe Rapallo, në drejtim të Xhenovas, u mbyll përkohësisht dhe më pas u rihap.

Guvernatori i Liguria Giovanni Toti, ka reaguar në Facebook:“ Edhe sot ligurianët janë bllokuar në autostradë mes punimeve, që në vend që ta bëjnë rrugën më të sigurt, vazhdojnë të krijojnë aksidente. Por a është në gjendje qeveria të marrë përgjegjësi? ".

Gjithashtu në orët e kaluara, një tjetër aksident rrugor, i cili ndodhi në Cuneo, shkaktoi vdekjen e 5 djemve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat