Arrestohet në Tiranë 28 vjeçari në kërkim për trafik droge

Kronikë e zezë

Arrestohet në Tiranë 28 vjeçari në kërkim për trafik droge

Më: 8 janar 2021 Në ora: 11:14
Ilustrim

Arbër Kojku, i shpallur në kërkim ndërkombëtar është arrestuar në Tiranë me qëllim ekstradimin drejt Italisë.

Ai është vënë në pranga nga Operacioni nga Sektori i Forcës së Posaçme të Operacioneve Speciale dhe Kërkimit në DVP Tiranë, në bashkëpunim me Seksionin për Hetimin e Narkotikëve dhe Interpol Tirana.

28-vjecari akuzohet se në vitin 2017-2018 në bashkëpunim me shtetas të tjerë ka trafikuar për në Piza, Itali, një sasi të madhe lënde narkotike e llojit hashash.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata e Livornos, Itali, ka lëshuar urdhër arresti për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Romën, po vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat