Kapet drogë “Made in Albania” në Gjermani, 3 shqiptarë në pranga - Bota Sot
Kapet drogë “Made in Albania” në Gjermani, 3 shqiptarë në pranga

Kronikë e zezë

E martë, 23 tetor 2018

Kapet drogë “Made in Albania” në Gjermani, 3 shqiptarë në pranga

Më: 7 shkurt 2018 Në ora: 09:39
Ilustrim

Një sasi e konsiderueshme kanabis sativa është kapur nga autoritetet gjermane, e cila kishte ardhur nga Shqipëria. Në pranga janë vendosur tre persona, të gjithë shqiptarë nga Kosova. Sipas mediave gjermane, kjo është një sasi rekord kanabisi për këtë rajon të qetë në Gjermani.

Zyrtarët e policisë lokale dhe prokurorisë janë shprehur, se është e pabesueshme se si kjo sasi droge ka ardhur nga Shqipëria për në qytetin e tyre të qetë, Trier.

Policia gjermane thotë se sasia e drogës së kapur është 1 kuintal. Edhe pse kjo sasi droge për shqiptarët është diçka normale, për gjermanët është cilësuar si rekord.

Të arrestuarit janë shqiptarë, njëri 39 vjeç, që është dhe kryesori dhe dy të tjerët të moshave 20 e 23 vjeç. Qyteti i Trierit në afërsi të Francës, duket se nuk është mësuar me sasi të tilla droge. Dy personat, 39 dhe 23 vjeç, janë mbajtur në burg, ndërsa i riu 20-vjeçar është lënë i lirë.

Të dy shqiptarët kanë dalë para gjykatës, ndërsa ende nuk ka një vendim ndaj tyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test