Kampioni shqiptar i boksit pjesë e bandës mafioze, sekuestrohen 23 milionë euro pasuri

Kronikë e zezë

Kampioni shqiptar i boksit pjesë e bandës mafioze, sekuestrohen 23 milionë euro pasuri

Më: 16 shkurt 2018 Në ora: 23:00
Pamje nga ndeshja

Një grup kriminal është shkatërruar në Itali, ku kanë rënë në pranga edhe tre shqiptarë.

Tre shqiptarët Arben Zogu, Orial Kolaj dhe Petrit Bardhi i janë sekuestruar edhe pasuritë që kanë arritur shifrat dëri në 23 milionë euro.

Njëri prej tyre, Orial Kolaj njihet edhe si kampion boksi në Itali për peshat e mesme.

Hetimet kishin zbardhur se si ky organizim kriminal i përbërë nga dy grupime me kërcënim e dhunë ushtroin zotërimin e territorit të qëndrave të lojrave të fatit e të pikave të bastit. Për ta realizuar këtë ata mbështeteshin tek grupi i shqiptarëve i quajur “boksierët” të cilët drejtoheshin nga boksieri shqiptar Orial Kolaj kampion italian e europian në peshëm mesatare shkruan repubblica.it. .

Në kuadër të këtij hetimi i ekzekutua një tjetër opearcion i Policisë së Romës i koduar “Vento del Est” , i cili zbuloi se grupi Guarnera ishte i përfshirë në një trafik ndërkobmëtar droge i koordinuar nga shqiptari Arben Zogaj i thirrur me pseudonimin “Rikardino”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat