Arestohen një rus, një serb dhe një shqiptar nga Tetova - Bota Sot
Arestohen një rus, një serb dhe një shqiptar nga Tetova

Kronikë e zezë

Arestohen një rus, një serb dhe një shqiptar nga Tetova

Më: 20 shkurt 2018 Në ora: 20:25
Ilustrim

Policia e Kukësit ka arrestuar 3 persona të shpallur në kërkim ndërkombëtar me qëllim ekstradimin e tyre.

Më datë 16.02.2018, specialistë e Policisë Kufitare Morinë bënë arrestimin prozivor me qëllim ekstradimin të shtetasit serb Radovan Zivic, 34 vjeç, banues në Llapna Sell Prishtinë, Kosovë.

Ky shtetas u kap në hyrje të PPK Morinë, ku gjatë regjistrimit në sisten rezultoi shtetas në “kërkim ndërkombëtar”, nga autoritete Malazeze.

Gjykata e Kotorrit,  Mali i Zi më datë 15.03.2017 e ka dënuar me 1 vit burg për veprën penale “Mashtrim”, parashikuar nga neni 244, paragrafi 3 i Kodit Penal Malazez.

Më datë 16.02.2018, specialistët e Policisë Kufitare Bllatë, bënë arrestimin provizor me qëllim ekstradimin të shtetasit-Bujamin Rexhepi ( Redjepi), 30 vjeç, banues në Tetovë, Maqedoni.

Ky shtetas u kap në hyrje të PPK Bllatë, ku gjatë regjistrimit në sistem rezultoj shtetas “në kërkim ndërkombëtar”. Gjykata e Danimarkës ka vendosur  ndaj tij masën  “arrest me burg”  për veprat penale  “Vjedhje me dhunë” dhe “Tentative  vrasje”, parashikuar nga nenet 237,21,288/2 Kodit Penal Danez.

Gjithashtu, nga specialistët e Policisë Kufitare Morinë u arrestua në flagrancë  shtetasit Rus Ilyas Nafiev, 54 vjeç, banues në Rusi.

Arrestimi u bë pasi gjatë kontrollit të pasaportës në dalje,  u konstatua se  ka ndërhyrje në faqen 26 të saj.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprën penale” Falsifikim i leternjoftimeve, vizave”, parashikuar nga neni 186 i Kodit Penal.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test