Kukësi i vjedhur, jo i varfër

Kukësi

Kukësi i vjedhur, jo i varfër

Rexhep Shahu Nga Rexhep Shahu Më 4 prill 2019 Në ora: 18:30
Kukës

Kryetari i bashkise Kukes z. Bashkim Shehu reagoi sot pas njoftimit se te premten me 5 prill 2019 kryeministri Edi Rama do te vizitoje Kukesin dhe do te shpalle fillimin e punimeve ne aeroportin e Kukesit te cilin qeveria Rama e ka dhene me koncension. Komuniteti i Kukeist ka nje reagim te forte pasi banoret duhet te perfillen nga qeveria ne lidhje me kete aeroport.

Aeroporti i Kukesit u eshte bere dhurate banoreve te Kukesit nga Emitratet e Bashkuara Arabe si mirenjohje per mikpritjen e vellezerve tye Kosoves ne vitin 1999, 20 vjet me pare. Banoret e Kukesit nuk pranojne qe ky aeroport ti jkepet ne shfrytezim nje privati dhe komuniteti kuksian te mos konsiderohet si pronar i aeroprotit dhe te jete aksioner. Kjo eshte nje grabitje tjeter qe i behet Kukesit nga qeveria e cila nuk i jep komunitetit te Kukesit asnje cvent nga 37 minierat dhe 24 hidrocentralet qe jane ne Kukes.

Kukesi eshte i vjedhur jo i varfer Mes te tjerave kryetari Bashkim Shehu shkruan: Kukesi, kandidat per cmimin Nobel per mikpritjen e mijera shqiptareve të Kosoves, nuk mund ta prese neser Kryeministrin qe nuk e trajtoi asnjehere Kukesin si pjese te programeve qeveritare; Kryeministrin i cili e vjel popullin e varfer te Kukesit cdo dite e cdo nate nepermjet takses se rruges; Kryeministrin qe lejon e pranon ndarjen e Kosoves. Neser ai vjen, si gjithmone, me deshiren per te shfrytezuar cdo burim natyror te Kukesit, deri dhe aeroportin e Kukesit, qe eshte dhurate per popullin e Kukesit per humanizmin e treguar gjate Luftes se Kosoves, i cili me nje te rene te lapsit ua jep koncensionareve si te ishte prone e tij.

E vetmja ndihme per Kukesin, vjen nga vellezerit tane ne Kosove qe ndertuan kopshte, shkolla dhe qendra shendetsore per femijet, ndersa Kryeministrit tone duhet ti tregoje dikush se femijet nuk mund te luajne futboll me barkun bosh. Kryeministri Rama u mandatua dy here per te drejtuar Shqiperine dhe pasi ofroi kanabizim, kriminalizim, debimin e shqiptareve jashte atdheut dhe deshperimin shoqeror ne vendin tone, ne vitin e 6 te mandatit te tij, po iken me endrren per te drejtuar Bashkine e Kukesit.

Te vetmen bashki qe drejton Rama ne qarkun tone eshte Bashkia e Hasit, se ciles i ofroi laborator droge dhe ikje masive. Per te gjitha keto, Rama duhet te ike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat