Nisi sot procesi - Dermatoza, fermerët e Hasit dhe Kukësit të parët që u kompensuan - Bota Sot
Nisi sot procesi - Dermatoza, fermerët e Hasit dhe Kukësit të parët që u kompensuan

Kukësi

Nisi sot procesi - Dermatoza, fermerët e Hasit dhe Kukësit të parët që u kompensuan

Më: 14 shkurt 2017 Në ora: 19:52
ilustrim

Nisi sot procesi i kompensimit të fermerëve për kafshët e dëmtuara nga dermatoza nodulare.

Fermerët e Hasit në Kukës janë të parët të cilëve iu zëvendësuan çdo kokë gjedhi e prekur nga kjo sëmundje.

Kompensimi i fermerëve për gjedhët e prekur u bë pjesë e paketës më të madhe të solidaritetit, krahas dëmshpërblimit të përmbytjeve.

3 milionë dollarë u akorduan për vaksinimin për të parandaluar dëmet dhe për të kompensuar plotësisht të gjithë fermerët që humbën gjedhët nga kjo sëmundje.

Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti u takuan me fermerë të Hasit.

Fermerët vlerësuan jetike për ta jo vetëm kompensimin që iu bë, por edhe faktin se zëvendësimi i kafshëve të dëmtuara është bërë me kafshë me prodhimtari më të lartë, sikundër për fushatën e vaksinimit që frenoi rritjen e dëmeve.

“Kam pasur 10 krerë, 3 ngordhën. Faleminderit për vaksinat, sepse sikur të mos ishin bërë vaksinat në kohë do të ngordhnin edhe të tjerat, se kishte qenë sëmundje shumë e rrezikshme,” – tha një fermer i cili sot mori tre lopë, një kompensim për ato që i ngordhën nga sëmundja.

Fushata e zëvendësimit kokë për kokë e kafshëve të dëmtuara do të vazhdojë në të gjithë zonat ku kjo sëmundje u ka shkaktuar dëme familjeve fermere.

“E gjithë kjo zonë, – informoi Ministri Panariti – tashmë është vaksinuar me vaksinë falas, të siguruar nga shteti shqiptar dhe mbajtëm premtimin, që i kishim dhënë atëherë. Kjo racë është shumë më e mirë sesa lopët, mëshqerrat, që u dëmtuan. Është një racë e përzgjedhur me shumë kujdes, e importuar nga Danimarka, raca “xhersi”, e cila i përshtatet më së miri të gjitha karakteristikave të kësaj zone. Ne fillojmë sot procesin e kompensimit kokë më kokë të gjithë krerëve, të dëmtuar.”

Hasi, Kukësi, Dibra janë tre bashkitë e para ku ka nisur dëmshpërblimi për gjedhët, më pas sipas ministrit procesi do të shtrihet edhe në Lushnje Fier, Korçë dhe gjithë fermerët e dëmtuar nga kjo sëmundje do të dëmshpërblehen ashtu siç është premtuar për çdo kokë gjedh të humbur nga sëmundja.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test