Kukës - Brenda vitit sistemohet dublimi i 5 urave përgjatë Rrugës së Kombit - Bota Sot
Kukës - Brenda vitit sistemohet dublimi i 5 urave përgjatë Rrugës së Kombit

Kukësi

Kukës - Brenda vitit sistemohet dublimi i 5 urave përgjatë Rrugës së Kombit

Më: 17 prill 2017 Në ora: 15:48
Kukes

Përgjatë Rrugës së Kombit në aksin Kukës-Morinë ka nisur me intensitet puna për dublimin e urave. Punimet e shtyra prej vitit 2009 për mungesë fondesh, aktualisht po kryhen me intensistet pas akordimit të shumës 5 milionë euro nga qeveria.

Brenda këtij viti pritet të përfundojë dublimi i pesë urave në segmentin Kukës-Morinë të Rrugës së Kombit.

Mësohet se për dublimin e tyre nga qeveria janë vënë në dispozicion 5 milionë euro, ku pritet të përfshihen edhe punime të mëvonshme për ndërtimin e mbikalimeve dhe nënkalimet.

Festim Rrustemi: Sivjet janë rakorduar për përfundimin e 5 urave në Lotin 1 dhe 2 urave në Lotin 2. Deri në qershor kemi kontratën për të përfunduar 5 urat, pra të lotit 1, kurse të lotit dy vazhdojnë punimet deri në fund të vitit.

Rruga Kukës-Morinë ka shtatë ura të cilat që nga përfundimi i autostradës janë të aksesueshme me 1 korsi dhe mospërfundimi i tyre ka sjellë mjaft pasoja, duke shënuar një numër të lartë aksidentesh rrugore dhe jetë të humbura.

Punimet për ndërtimin e këtyre urave kanë nisur që në vitin 2009, por për shkak të mungesës së fondeve ishin shtyrë disa herë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test