Kinematë sovjetike, pjesë e projektit për t’u shndërruar në komplekse moderne - Bota Sot
Kinematë sovjetike, pjesë e projektit për t’u shndërruar në komplekse moderne

Kultura

Kinematë sovjetike, pjesë e projektit për t’u shndërruar në komplekse moderne

Më: 8 janar 2019 Në ora: 08:29
Kinematë sovjetike

Të shpërndara nëpër lagjet e largëta të qytetit, kinematë e epokës sovjetike të Moskës kanë shërbyer për dekada si qendrat e komuniteteve.

Me emra si “Marsi” dhe “Diamanti”, kinematë u ndërtuan kryesisht në vitet 1960 dhe ‘70 gjatë një bumi të filmit sovjetik, dhe ishin të njohura edhe pas rënies së BRSS-së, duke ofruar bileta më të lira se në qendrat tregtare.

Tani, si pjesë e një plani më të gjerë që po ndryshon fytyrën e kryeqytetit rus, pothuajse 40 prej tyre po shndërrohen në komplekse qelqi moderne. Zhvilluesit thonë se projekti do të shkëlqejë në periferi të zymta dhe do të sjellë më shumë jetë në lagjet e fjetura të banimit.

Por ajo është përballur me një reagim të ashpër nga aktivistët dhe banorët, të cilët thonë se kjo do të privojë vendasit nga pikat fokale të komunitetit dhe do të shkatërrojë trashëgiminë arkitekturore të rëndësishme.

Plani është pjesë e një programi të madh të rizhvillimit të qytetit, të udhëhequr nga kryetari i bashkisë së Moskës, Sergei Sobyanin, që ka përfshirë ndërtimin e një parku shumë miliardë dollarësh dhe prishjen e apartamenteve para fabrikave sovjetike.

Kompania e pasurive të paluajtshme ADG Group bleu 39 kinema të ndërtuara nga qeveria, dhe ka planifikuar t’i kthejë ato në “qendra të lagjeve”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...