Homazh poetik për njëvjetorin e vdekjes së poetit Basri Çapriqit - Bota Sot
Homazh poetik për njëvjetorin e vdekjes së poetit Basri Çapriqit

Kultura

Homazh poetik për njëvjetorin e vdekjes së poetit Basri Çapriqit

Më: 12 janar 2019 Në ora: 00:24
Basri Çapriqi

PEN Qendra e Kosovës organizon homazh poetik në shenjë të njëvjetorit të ikjes në amshim të poetit brilant dhe profesorit tonë të rëndësishëm, Basri Çapriqi.

Asnjë kumtesë e asnjë fjalim nuk mund të na jap të plotë portretin e këtij poeti të veçantë më shumë se sa vetë poezia e tij, që do të lexohet mjeshtërisht nga aktorët profesionistë, si Teuta Krasniqi, Rozi Kryeziu, Shpëtim Selmani dhe Faris Berisha.

Aktiviteti mbahet të hënën (14. 01. 2019), ora 12:00, në Teatrin Kombëtar të Kosovës.

Ejani të takohemi me Basri Çapriqin përmes poezisë së tij!

Image

“Shkrimtari rron aq sa kujtohet nga të tjerët. Mosha biologjike është pakrahasimisht e vogël përballë kohës që shkrimtari mund të qëndrojë në kujtesën e njerëzve dhe lexuesve të tij. Takim i veprës së tij me lexues që nuk janë të moshës së tij biologjike, veçmas me lexues që do të lindin pas vdekjes së tij biologjike është takim i vërtetë. Vetëm atëherë vepra e një shkrimtari bën jetën e saj të njëmendtë. Kështu që, ndajmë bindjen tonë të plotë se vepra poetike e Basri Çapriqit do ta arrijë këtë takim të shumëdashur për secilin krijues dhe do të jetë në duart dhe në mendjen e lexuesve që janë sot dhe do të vijnë nesër.” (Koha ditore, 20. 01. 2018, f. 21).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...