“Nuk ka errësirë më të madhe se injoranca”

Kultura

“Nuk ka errësirë më të madhe se injoranca”

Më: 9 shkurt 2019 Në ora: 16:20
William Shakespeare

Thënie nga William Shakespeare që do të të mbeten gjatë në mendje

“Duaji të gjithë, besoju disave dhe mos i bëj keq askujt”.

“Një budallai i duket vetja i mençur, ndërsa një njeriu të mençur i duket vetja budalla”.

“Nuk janë yjet që e mbajnë fatin tonë në dorë, jemi vetë ne”.

“Nuk ka gjëra të këqija, apo të mira. Mendimet tona i bëjnë ato të tilla”.

“Është një prind i mençur ai që e njeh plotësisht fëmijën e vet”.

“Dëgjoji të gjithë. Foli vetëm disave”.

“Më mirë tri orë përpara, se sa një minutë me vonesë”.

“Nuk ka errësirë më të madhe se injoranca”.

“Paqja jonë duhet të qëndrojë as stoike sa mallet e forta”.

“Të jesh a të mos jesh, kjo është çështja”.

“Anija bosh është ajo që bën zhurmën më të madhe”.

“Kur dhimbja vjen, ajo nuk vjen si një ushtar i vetëm, por si një batalion i tërë”.

“Vetëm ata që nuk duan, janë ata që nuk e shprehin dashurinë e tyre”.

“E shkuara ekziston thjesht si një prolog”.

“Disa rriten në mëkat, ndërsa disa të tjerë me besim bien”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat