Trime, syshqiponjë - Bota Sot
Trime, syshqiponjë

Kultura

Trime, syshqiponjë

Nga: Zymer Mehani Më: 14 shkurt 2019 Në ora: 11:26
Zymer Mehani

M’duhet një copë zemre 
Për kthim n’dashuri 
Ngrohtësi zemre m’duhet 
Për shpresë n’ardhmëri 
Aty ku u linda 
Aty ku të njoha 
Më pëlqen t’jetoj 
Sa shpejt kalon koha

TRIME, zgjatma dorën 
Se të dua Ty 
T’i puth vetullat Tua 
Me qerpik e sy

TRIME, ngrohtësinë e parë 
Të sonës dashuri 
Me Ty e shijova 
Shpirti im u shkri 
Aty zure vend 
Dhe u fute vrik 
Rri e mos më ik 
Mos më lërë pa mend
Rri e mos më çmend 
Me lundrën dashurore 
Po lundrojmë të dy 
Në valë të shkumbëzuara 
T’shtrenjtës dashuri

TRIME, Ti je ajri 
Që brenda meje lëkundet 
Ti je Besa e dhënë 
Që asnjëherë s’tundet 
Ti mua më shkrin 
Brenda për një çast 
M’përvëlon dhe më pas 
N’kujtimet e mia 
Tretem dhe humbas

TRIME, unë me ty 
Jam princ edhe mbret 
N’zinxhirë dashurie 
M’ ke lidhur përjetë

TRIME, as më thua 
Ç‟na bashkon me Ty 
Një shikim 
Një puthje 
Dhe një dashuri 
Çastet më të ëmbla 
Bashkë i kem shijuar 
Ditën flenim bashkë 
Natën rrinim zgjuar 
E nga gjumi zgjohemi 
Sepse dashurohemi 
Për sytë Tu jetoj 
Se të dashuroj

TRIME, për Ty vdes 
Se pa Ty s’du’ t’mbes

TRIME, zemra ime 
T’kam pritë i paepur 
Për të përshëndetur 
Të të puth pa reshtur 
Ëmbël t’ledhatova 
Se të dashurova

TRIME, shkëndijë flake 
E kësaj zemrës Sate 
Mbi duart e Tua 
Ndalen duart e mia 
N’çastet e një nate

TRIME, shpirti im 
Ta dish-dashuria 
Kur kthehet n’pikllim 
Dije je lëngimi 
I qerpikut tim

TRIME, jam i etur 
Duart për T’i prekur 
Se për Ty kam mall 
Se vazhdoj të të dua 
Me dashuri t’rrallë

TRIME, për këta sy 
T‟bëj dashni me Ty- 
Më mirë se t’flut’roj 
Thellë në kaltërsi 
Shpirti seç gjallërohet 
Terri n’dritë shndërrohet

TRIME, gjatë të prita 
Ta dish, je si drita 
M’ke hyrë në damarë 
Si ethe e bardhë

TRIME, moj dashni 
S’po mundem pa Ty 
As frymë s’po mund t’marr 
Po tretem në flakë 
Po mbetem pa gjak 
Pak edhe ngapak 
Pa shkëndijë e zjarr

TRIME, dashuri 
Pse s’jemë bashkë ne dy 
Shkojmë jetën të ndarë 
Me shpresa t’lënduara 
E me shpirt të vrarë 
Më thuaj pastaj 
Vallë, unë a kam faj

TRIME, syshqiponjë 
Sa shumë më mungon 
Digjem si qiri 
E të flas nuk di 
Të këndoj harroj 
Më mbyllet kjo gojë 
Gjuhën e kafshoj 
Zëri që të ndalet 
Për të gëlltitë fjalët 
Emrin s’ta shqiptoj 
Se më mbysin hallet 
Sa më vjen çudi 
Harrohem pa ty.

TRIME, yll i artë 
Mungesa e gjatë 
Më mundon çdo ditë 
Më shqetëson çdo natë 
Për shpirtin t’ënd t’artë 
Ndizem edhe digjem 
Si pishtar i zjarrtë

TRIME, diell e hënë 
Pasha babë e nënë 
Shpesh Ty të kam thënë 
Kur Ty s’të kam pranë 
Jam aspak i pasur 
Jam me zemër t’ plasur 
Por kur të kam pranë 
Me ty gjithçka kam

TRIME, sy i zi 
Sa kam mall për Ty 
Për flokët e Tua 
Malli më djeg mua

TRIME, rreze- ar 
Për Ty kam shumë mall 
Si për rrugët ku shkela 
Për herën e parë

TRIME, dashuri 
T‟lutem shko tani 
Dhe krejt e qetë fli 
N’heshtjen e lënduar 
T’shpirtit tim t’trazuar

Unë nuk e di, TRIME 
Ti a e ke ditë 
Edhe pse kam sy 
Pa Ty s’më bëjnë dritë

TRIME, buzët tua 
As m’i ke falë mua 
E fjalët e tua 
Përkunden në erë 
Dije, mos harro 
Se të du’ përherë

TRIME, zemra ime 
Më kujto pa dhimbje 
Ty t’kam dashuri 
E kjo zemra ime 
S’do të rrah pa Ty
Moj e shtrenjta TRIME 
O Besnikja ime

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...