Bekim Fehmiu: Prandaj dua të mësoj t’i bie trumbetës, apo pianos - Bota Sot
Bekim Fehmiu: Prandaj dua të mësoj t’i bie trumbetës, apo pianos

Kultura

Bekim Fehmiu: Prandaj dua të mësoj t’i bie trumbetës, apo pianos

Më: 16 shkurt 2019 Në ora: 00:43
Bekim Fehmiu

Kinoja e re te Ura e Vjetër e Gurit (1953)

“Me kujdestarët e klasës në krye të rreshtit, të rreshtuar dy nga dy, me çantë në dorë, duke kaluar nëpër qytet deri te kinoja e re te Ura e Vjetër e Gurit. Secili mundohet të fitojë nga dy bileta, për të mundur të ulen bashkë me shokun. Ata me vajza, zakonisht skuten në rendet e fundit të ballkonit…

Ndodhi që disi brenda një kohe të shkurtër, të shikoja filmat “Shumani”, “Karuzo”, “Shopeni”, “Djaloshi me trumbetë”, “Bethoveni”.

…E kam përjetuar thellë edhe filmin ‘Djaloshi me trumbetë’. Prandaj dua të mësoj t’i bie trumbetës, apo pianos.”

Bekim Fehmiu – “E shndritshme dhe e tmerrshme”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...