Disa tekste nga Hivzi Krasniqi të cilat u jetësuan në këngë - Bota Sot
Disa tekste nga Hivzi Krasniqi të cilat u jetësuan në këngë

Kultura

Disa tekste nga Hivzi Krasniqi të cilat u jetësuan në këngë

Më: 16 shkurt 2019 Në ora: 11:04
Hivzi Krasniqi

Sot jemi zgjuar me lajmin për vdekjen e Hivzi Krasniqit, një njeri që i dha shumë artit dhe kulturës dhe një zë radiofonik i cili na ndriti me mënyrën e tij të informimit, tejet profesionale.Krasniqi, me gjithë modestinë e tij, ishte edhe një krijues i devotshëm.
 

Shumë këngë shqipe e kanë vulën e fjalëve që kanë dalë prej mendjes dhe dorës së Krasniqit.

“O Zambak lule n`parajsë”, kënga që e fitoi vendin e parë në Zambakun e Prizrenit në vitin 2017 u shkrua nga Hivzi Krasniqi, e kënduar nga Majlinda Cikaqi dhe Kushtrim Kelani, kompozuar e orkestruar nga Tomor Berisha.

Hivziu do të krijonte një tekst të mahnitshëm për Shpresa Gashin. “Për diellin që ndrinë” fitoi çmimin e tretë në “Shkupi 1973”, këngë kjo me muzikë nga Hysen Badivuk.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...