Në vigjilje të Ditës së Pavarësisë së Kosovës - Bota Sot
Në vigjilje të Ditës së Pavarësisë së Kosovës

Kultura

Në vigjilje të Ditës së Pavarësisë së Kosovës

Nga: Frrok Kristaj Më: 17 shkurt 2019 Në ora: 10:12
Çast nga mbledhja solemne e Shoqatës së Shkrimtarëve “Shtjefën Gjeçovi” të Zymit

Shoqata e Shkrimtarëve “Shtjefën Gjeçovi” në Zym të Hasit shënoi 11-vjetorin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës, shënoi 48-vjetorin e botimit të revistës së parë në Has – “Zëri i Hasit”, promovoi monografinë e Nikollë Kërhanajt “Kujtime kohësh”, si dhe themeloi “Shtëpinë e librit”, “Shtëpinë e mikpritjes”, Shtëpinë e miqëve”, “Shtëpinë e harmonisë fetare” dhe “Shtëpinë e etnografisë”

Zym – Has, 16 shkurt 2019 – Shoqata e Shkrimtarëve (më herët quhej Klubi letrar) “Shtjefën Gjeçovi” në Zym të Hasit, komuna e Prizrenit, me një mbledhje solemne, që e kryesoi Frrok Kristaj, kryetari i parë i nderit, shënoi 11-vjetorin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës. Për këtë festë të rëndësishme foli Nikollë Kërhanaj, kryetari i dytë i nderit i asociacionit të përmendur të kulturës.

Në vazhdim pjesëmarrësit e këtij evenimenti të kulturës, shënuan 48-vjetorin e botimit të revistës “Zëri i Hasit”, që edhe ishte revista e parë që u botua në Has. Për këtë përvjetor të rëndësishëm foli Frrok Kristaj. Me këtë rast ndër të tjera ai tha se në vitin 1970 në Zym e patën themeluar Shoqërinë kulturo-artistike (tash ansambli etno-kulturor) “Katarina Josipi”, kurse një vit më vonë (1971) e themeluam Klubin letrar (tash Shoqata e Shkrimtarëve) “Shtjefën Gjeçovi. Dhe më 12 shkurt të po atij viti e botuam revistën e pare në Has “Zëri i Hasit, si dhe e filluam manifestimin letrar, kulturor e shkencor “Takimet e Gjeçovit” që sivjet mbahet për të 48-tën here me radhë dhe pa asnjë ndërprerje.

Më pastaj u promovua monografia e Nikollë Kërhanajt “Kujtime kohësh”, për të cilën foli Frrok Kristaj, Shtjefën Dulaj, Pren Prekaj e Hilë Gjevelekaj, vepër kjo e Kërhanajt që u botua në 75-vjetorin e lindjes së autorit, përkatësisht u botua në dhjetorin e vitit kaluar.

Në këtë mbledhje solemne, ku u zhvillua një dfiskutim i mirë dhe i frytshëm e ku diskutuan: Frrok Kristaj, Shtjefën Dulaj, Luz Kristaj, Hilë Gjevelekaj, Ton Kajtazi e Nikollë Kërhanaj, pjesëmarrësit e miratuan dhe një vendim sa me interes e aq edhe domethënës. Në fakt, Zymi meqenëse është zonë e mbrojtur, kësaj radhe iu shtuan edhe pesë objekte me interes kulturoro-trashëgimor, si shtëpia e Frrok Kristajt u shpall “Shtëpia e librit”, pasi që aty janë mbajtur mbledhjet për themelimin e AEK “Katarina Josipit”, Klubit letrar “Shtjehën Gjeçovi”, u themelua, u përgatit dhe u botua revista e pare në Has – “Zëri i Hasit”, si dhe në atë shtëpi është biblioteka më e madhe individuale në Has, që ka mbi 7.000 tituj. Po ashtu, në mbledhje edhe shtëpia e Shtjefën Dulajt u shpall “Shtëpia e mikpritjes”, pasi që përherë ajo familje është dalluar për mikpritje të shumë e shumë veprimtarëve anë e kënd viseve etnike. Në anën tjetër, shtëpia e Nikollë Kërhanajt u shpall “Shtëpia e miqve të Zymit” pasi që çdo njeri që e ka vizitua Zymin e fshatrat e Hasit patjetër se është pritur dhe udhëzuar nga pronari i shtëpisë së përmendur, përkatësisht shtëpia e Lajde Kolgjerajt u shpall “Shtëpia e etnografisë“, pasi që ajo sot disponon me shumë e shumë eksponate të veshjeve kombëtare, me theks të veçantë eksponate të rralla dhe shumë të vjetra të veshjeve tradicionale të viseve të ndryshme etnike. Shtëpia e Atë Ndue Kajtazit u shpall “Shtëpia e harmonisë fetare”, pasi që në këtë shtëpi u lind prifti i rendit françeskan (shërben në Gjakovë), por që në shtëpinë e tij pa dallim besimi a feje aty janë mysafirë të përhershëm të gjithë pjesëtarët e besimeve të ndryshme.

Në mbledhje u morën edhe disa vendime me shumë interes, që kanë të bëjnë me riemërtimin e objekteve kulturore në Zym, si Objekti për pushim e rekreacion te Liqeni i Zymit, u pagëzua Shtëpia “Lkeni i Hasit”, pagëzim ky që u bë sipas pseudonimit të Atë Shtjefën Gjeçovit – Lkeni i Hasit, përkatësishtMuzeu privat i Zef Kajtazit, u pagëzua vetëm “Muzeu i Zefit”.

Në fund, për kontribut shumëvjeçar dhënë aktiviteteve kulturore me mirënjohjen “11-vjetori i Pavarësisë së Republikës së Kosovës” u laureuan pesë veprimtarët më të vjetër të kulturës në Zym, si Nokë Lekaj, Nozë Prekpalaj, Ton Kajtazi, Palina Prekpalaj dhe Roza Gjevelekaj. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...