“Synonyms” fitues në Berlinale - Bota Sot
“Synonyms” fitues në Berlinale

Kultura

“Synonyms” fitues në Berlinale

Më: 18 shkurt 2019 Në ora: 09:49
Foto

“Grand Prix Award” iu dha filmit “Grace de Dieu” të regjisorit francez, Francois Ozon që kishe përcjellë historitë e skandaleve të pedofilisë në Kishën Katolike. Angela Sanelec është fituese e çmimit për regjinë më të mirë  në filmin “Unë kam qenë në shtëpi, por”, ndërsa çmimin për aktoren më të mirë e mori, Wang Jong-Jing. Në këtë garë këtë vit për të fituar “Ariun e Artë” ishin 16 filma, nga të cilët 7 prej tyre ishin drejtuar nga gratë. Në juri të këtij festivali ishin: Juliette Binoche, Sebastian Leilo dhe Trudie Styler.

Çmimi e nderit të festivalit këtë viti iu dha aktores britanike, Charlotte Rampling për arritjet në filmin e vitit 1974, “The Night Porter” të regjisorit italian, Liliana Cavani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...