Jehona e triumfit të merituar - Bota Sot
Jehona e triumfit të merituar

Kultura

Jehona e triumfit të merituar

Nga: Sali Leka Më: 18 shkurt 2019 Në ora: 13:18
Sali Leka

Për dijeni Z.Gramoz Ruçi kryetari parlamentit të Republikës së Shqipërisë dhe deputetëve socilaistë të besuar dhe votuar nga populli shqiptar.

Bashkë me shokët e mi falenderojmë Edi Ramën guximtari i betuar dhe durimtari i admiruar. Durimi yt Edi Rama dashamirësia humaniste shembullore që keni dhe do të keni për popullin shqiptar.

Edhe populli shqiptar kishte ka dhe do të ketë dashamirësinë humaniste paqësore për ty Edi Rama dhe të ka besuar dhe votuar. Do të votojë dhe do të besojë.

Në 16 shkurt 2019 në sheshin Pavarsia në Vlorë na keni mahnitur.

Bashkë me qeverinë socialiste moderniste me Zv kryeministri Erion Braçe me kryeprokuroren Arta Marku, ministrin e rendit publik Sandër Lleshaj, keni sanksionuar triumfin e merituar të shkëlqyer.

Unë bashkë me pesë shokë të mi të shtunën 16 shkurt ora 12 u ulëm në lokal me pi kafe dhe raki. Katër shokë më thanë: “ Të lutemi shumë Sali mos na ekspozo emrat tanë në gazetë ashtu si keni ekspozuar emrat e shkrimtarëve Velo Cfarku, Kujtim Dusha, Hysni Cara dhe intelektualëve Rrahman Kasa dhe të tjerë. As mua mos më ekspozo emrin më tha shoku im fisnik Qamil Isufi ”.

Kurse unë i fola: Ty Qamil Isufi do ta shkruaj emrin edhe në libër me gërma të arta. Ti Qamil jeni këngëtarë lirik eposik i talentuar, i dituruar, i kulturuar.

Ashtu si unë shoku yt besnik poet i betuar, i gëzuar, iradinik, ilminik i padëshpëruar. Bashkë me këngëtarin Qamil Isufin kënduam 22 këngë lirike erotike eposike, ngritëm 25 dolli me raki për Edi Ramën, Gramoz Ruçin, Erion Braçen, Arta Markun, Sandër Lleshaj dhe për ministrat e qeverisë socialiste.

Katër shokët më thanë: “ Shiko Sali protestën e Lulit dhe Monikës! Mjaft këndove! Na lejo dhe neve të flasim ”. Unë shokëve u fola: Juve shokë të nderuar flisni nesër 17 shkurt 2019. Sot është dita e këngëve! Kush të dojë të këndojë me mua dhe me Qamilin eposikun e betuar.

Sot do të këndojmë për triumfin e merituar të shkëlqyer.

Parlamenti i Republikës sç Shqipërisë me kryetarin Gramoz Ruçi duhet të zhvillojë një seancë speciale për triumfin e lartësuar të popullit shqiptar, që ka votuar dhe do të votojë partinë socialiste moderniste me Edi Ramën kryeministri i reformave të domosdoshme dobishme jetike historike.

Unë me Qamil Isufin e kemi obligim të këndojmë tërë ditën me gëzim dhe pandalim. Nga libri im i titulluar “ BLERINA SYDELINA” do të këndojmë poezinë

“ EDHE DY VJET NUK DASHUROHEM ”.

Çohem shpejt në agim për fllad e ajrim.

Me gëzim vullnet betim e admirim.

Shikoj Blerinën lart në pllajë.

Duke kënduar afrohem me ngadalë.

Blerina më fol prej meje mos u ndaj.

Ti këndon pa ndalim me shumë gëzim.

As fol je apo sje i dashuruar.

A mendon me ma tregu mua a mendon?

Apo nuk don me më kuptua.

Unë i fol me këngë poezi melodi.

Dëgjo Blerina sydelina!

Udhëto, shko edhe në Azi e Australi.

Shiko dhe fol me djem dhe burra trima.

Kur të lodhesh në punë e stërmundim.

Eja rehatohu në gjoksin tim.

Aty butë si mëndafsh, blin frashin.

Edhe flej gjumë pa trishtim.

Unë nuk du as gjumë me sy.

As dashuri as me ty.

Jo se nuk të dua, shumë të dua!

Jam betuar dhe nuk pendohem.

Edhe dy vjet nuk dashurohem.

Po durove Blerina do ta shpërblej pa kursim.

Jo me pasuri as me dollarë, as me flori.

Por të garantoj dashuri shumë dashuri.

Me betim iradin sy me sy e gji më gji.

Me dashuri të vërtetë, ashtu si duam vetë.

Ashtu si na gurgullon shpirti e zemra.

Jeni mbi shtatëqind milion femra.

Të dy me dëshira e ndjenja aromatike të mahnitshme.

Me dyqind million surpiza të shijshme nektarike të dobishme

Sali Leka Cel 0683855304

Shkrimtari dhe poeti me 725 poezi lirike, erotike, eposike dhe shtatë mijë poezi jetike iradinike, ilminike, atdhetare, kombëtare, historike, jetike të shkëlqyeshme teuratike dhe poezi satirike humoristike, stigmatike të pëlqyeshme nga njerëzit e aftësuar, të dituruar, të kulturuar, mendimtarë vizionarë të admiruar dhe guximtarë krenarë të betuar.

Këto vepra letrare artistike si thesare shinike brilante të larmishme shumë të dobishme jetësore, nuk i kanë botuar vulgaristët, brutalistët dhe sharlatanistët e shtrembëruar.

Shokët më kanë thënë dhe më thonë: “ Sali pse nuk i ekspozo emrat e këtyre censuristëve të rëmdomtë të neveritur”.

Në tregimet në vijim do të  tregoj fakte konkrete dhe biseda të tjera me shokët e mi. Edhe emrat e këtyre anarshistëve kaotistë në letërsi dhe gazetari.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...