Poezi nga Tyran Prizren Spahiu - Bota Sot
Poezi nga Tyran Prizren Spahiu

Kultura

Poezi nga Tyran Prizren Spahiu

Nga: Tyran Prizren Spahiu Më: 16 mars 2019 Në ora: 22:23
Tyran Prizren Spahiu

Krijimtaria letrare

Vargje poetike I, -1999+

Vargje poetike II, Jeta është dhunti

Vargje poetike III, Mbaje ëndrrat gjallë

Vargje poetike IV, Poezia buron nga zëri i brendshëm

Vargje poetike V, Pesë shtylla

Vargje poetike VI, kalldrëmi

Vargje poetike VII, Jetëshkrimi burimor

Vargje poetike VIII, Kështjella e poezisë

Vargje poetike IX, Ikonë

Vargje poetike X, Bohemi

Vargje poetike XI, Lidhja

Vargje poetike XII, E-dita

Roman: Prapa kurrë më! Vëllimi I

Roman: Prapa kurrë më! Vëllimi II

Roman MORT

15.*Learn Your Dream Language/Mëso Gjuhën e Ëndrrave

Përkthyer në gjuhën angleze nga Prof. Nasibe Çavdarbasha

1.Poetic verses I,-1999+

Tyran Prizren Spahiu ,

Lindi në Prizren -1954.

Arsimin fillor dhe të mesëm kam ndjekur në shkollën fillore Mustafa Bakiu, gjegjësisht arsimin e mesëm në gjimnazin e Prizrenit. Edukatën universitare në Universitetin e Prishtinës – drejtimi Gjuhë dhe Letërsi Angleze.

Megjithatë, ky " zë " i imi në vargje poetike është një dëshirë shumë e madhe ndërsa mendimin përfundimtar do jepni JU !

Ndjenja për të gjetur temën që ngacmon, bezdis, emocionon, dhunon, përqafon dhe për të përshkruar atë është kënaqësi që më josh dhe sfidon .........

Duke qene emocionalisht jashtezakonisht i lidhur me qytetin e Lidhjes, Rrapi i Marashit - autori jeton dhe do vazhdojë të jetoj në Prizren.

Nuk ka rëndësi se ku shkon Tyrani, ata do të dëgjojnë zërin prapa

"Ai ishte këtu".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...