Letërsia shqipe në Panairin e Librit në Lajpcig - Bota Sot
Letërsia shqipe në Panairin e Librit në Lajpcig

Kultura

Letërsia shqipe në Panairin e Librit në Lajpcig

Më: 17 mars 2019 Në ora: 20:05
Foto ilustruese

Henrik S.G. me “Sonatë për gruan e një tjetri”, fitues i Çmimit Kombëtar të Letërsisë, akorduar nga Ministria e Kulturës së Shqipërisë; Ardian Kyçyku me “Ati”, çmimi i autorit të vitit nga Akademia “Kult”; Virgjil Muçi me “Piramida e shpirtrave” , çmimi “Kadare” nga Fondacioni “MAPO”; Brajan Sukaj me “Ciklopi”, çmimi për krijimtarinë më të mirë të vitit akorduar nga Shoqata e Botuesve shqiptarë; Mitrush Kuteli (in memoriam) me “Përralla të moçme shqiptare”, çmimi i Bibliofilisë, akorduar nga Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, janë përfshirë në katalog shkrimtarët, tok me Ridvan Dibrën, i nominuar për Çmimin Ballkanika me romanin “Legjenda e vetmisë” (roman i përkthyer në frëngjisht nga Evelyne Noygues) dhe Luljeta Lleshanakun, libri i së cilës “Negative space” ishte gjithashtu i përzgjedhur në pesë librat më të mirë për PEN Literary Award.

Për herë të parë në katalogun e autorëve janë përfshirë edhe dy përkthyeset më të suksesshme të vitit për përkthimet nga gjuha shqipe: Ani Gjika, përkthyesja e librit të Luljeta Lleshanakut dhe Evelyne Noygues.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...