Mbrojtja e monumenteve kulturore në Kosovë, sfidë për institucionet - Bota Sot
Mbrojtja e monumenteve kulturore në Kosovë, sfidë për institucionet

Kultura

Mbrojtja e monumenteve kulturore në Kosovë, sfidë për institucionet

Më: 17 mars 2019 Në ora: 22:40
Foto

Mbrojtja e monumenteve kulturore në Kosovë, sfidë për institucionet

Kosova ka të regjistruara më shumë se një mijë e 500 objekte të trashëgimisë kulturore të periudhave të ndryshme historike të saj.

Por, ruajtja dhe shfrytëzimi i tyre, posaçërisht i monumenteve, vazhdon të mbetet sfidë për institucionet e vendit.

Kjo vështirësohet edhe me mosanëtarësimin e Kosovës në organizatën e UNESCO-s, e cila megjithatë ka përfshirë në listën e monumenteve të mbrojtura tri objekte të trashëgimisë kulturore në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...