Ndërron jetë “bilbili” i muzikës popullore shkodrane - Bota Sot
Ndërron jetë “bilbili” i muzikës popullore shkodrane

Kultura

Ndërron jetë “bilbili” i muzikës popullore shkodrane

Më: 19 mars 2019 Në ora: 10:21
Shyqyri Alushi

Prej ditësh ishte i shtruar në spital, ku merrte dhe trajtim për shkak se vuante nga ishemija dhe vetëm mbrëmjen e djeshme kanë qenë familjarët ata që kanë bërë publik lajmin e hidhur.

Familjarët prej kohësh janë shprehur se po i blinin medikamentet me lekët e tyre sepse pensioni i tij prej 170 mijë lekësh të vjetra nuk mund ta përballonte.

Djali i ikonës së shquar për kontributin e dhënë në fushën e artit ishte shprehur se:

Të lihet Shyqyri Alushi me këtë pension është turp.”
Shyqyri Alushi ka pasur një karrierë mjaft të pasur muzikore. Ai ka marrë pjesë në të gjitha festivalet dhe koncertet e organizuara në Shkodër si dhe në të gjitha përfaqësimet e folklorit muzikor shkodran në festivalet folklorike kombëtare dhe në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...