Nën qiellin e Bostonit - Bota Sot
Nën qiellin e Bostonit

Kultura

Nën qiellin e Bostonit

Nga: Neki Lulaj Më: 15 prill 2019 Në ora: 07:08
Neki Lulaj

M'u duk vetja si një shqiponjë në fluturim

Nëen një qiell ku ndrin shpirti konician.

Sikur dëgjoja Nolin në një meshë për shqiptarinë

Sikur takoja mikun tim poetin fjalëartë.

 

M’u duk se dëgjoja delegatët e parë të “ VATRËS”

Me sytë të lotur nga mbrothësia e kombit.

E fort më rëndoi në çast pesha e vërtetë e fjalës.

Teksa fluturoja në qiellin e kaltër të Bostonit.

 

Po vija nga vise të largëta ku më përcolli pranvera.

Po sillja të fala nga Kosova me dritë bajraku.

Me qindra ortekë dashurie buronin tek zemra.

Në avionin krahëçeliktë sikur ndizja zjarr oxhaku.

 

Po sillja urime odash dhe urata nga një nanëloke,

Bostoni po më jepte fjongo të kuqe krenarie.

Oo, mund të shetisja në sa e sa qiej bote

Po Bostoni mbetet kryeëndrra më dritë fisnikërie.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...