Letër gurit të Nolit - Bota Sot
Letër gurit të Nolit

Kultura

Letër gurit të Nolit

Nga: Nexhat Halimi Më: 18 prill 2019 Në ora: 15:43
Ilustrim

Rrëshqas nën rrjedhën e lumit Elba,unë e hija.

Unë i vetmi nga dumnica e poshtme kaloj ujin,

Në mendje thellë e kam epikën halilin  mujin

E nga vjen kujtimi mbetet veç Noli e largësia

 

Ta shoh shtëpinë ku vuajti poeti e atdhetari

Ende kalojmë nën rrjedhën e lumit Elba.

Për shëndet kisha përtypë hudhër dy tre thelba

Mollë e natyrisht dy rriska limon e pak bari

 

Hamburgu, ky liman i Nolit e vetmisë  në zë

Te dritaret e dyert aty e zgjoj Kosovën e asgjë

Ec të majtës së lumit e ja shtëpia shfaqet aty

 

Dhjetë vjet e kërkova ta gjeja papritur në gji

Në ditar shënova diçka kaq të hirtë dhe të etur

Në këtë mënyrë kujdesemi për zjarr të tretur

 

Në shtëpinë e Shopenit

 

Gjaku i muzikës klasike rrjedh lumit Utrata

Zhelezova Vola fle në shtëpinë e Shopenit

Bredh afër largësisë së të qenit e të mosqenit

Shelgjet e buta e kodrat rreth i ka prek nata

 

Më ofrojnë për darkë te muzeu i Frederikut

Pjatë specifike dhe supën që i ngjet gjakut

Uji rrjedhë fshatit fije fije mjekrës së plakut

Mendja më ik borës së  majës së Pashtrikut

 

Patjetër pije supën të mos i fyesh nikoqirët

Kjo ngjyrë gjak më nxjerr kaq jashtë vetes

Oh nuk më ndihmon asgjë e aspak të shtirët

 

Rrëzoj pjatën e Zllatku më sheh me merak

Muzeut të Shopenit i vritet arti i vet ndopak

I dëgjoj nga derdhen  tingujt e pianos etjes

(Zhelezova Vola, Poloni, 1971)

 

Në Universitetin Jagellonski

 

Në korridorin kaq të gjatë të gjatë pafund të lashtë

Bie dritë e artë fije e fije e yllit tim mbi Kosovë  

Gurë stralli në Universitetin Jagellonski në Krakovë

Zgjohen e prapë flenë e zgjohen të njëjtës rrashtë

 

Nën qelqin e vjetër me ngjyrë lista me emra mitik

Ja radhitja për pagesat e tyre të gjithë në zllotë

Gjësendet e paprekura kaq vjet heshtin e pikin lot

Shikoj nga dritarja bie kohë e ikur dhe përsëri ik

 

Koperniku do ta bindë botën me diellin në qendër

Propozon modelin heliocentrik në shekullin16-të

Toka sillet rreth vetvetes rreth Dielli për i` vjet

Vasha në të bardha e të zeza me dorën në zemër

Tregon orarin e punës e thërret për `i kafe me mirësi

Nuk flas aq mahnitur me diellin në qendër përsëri

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...