Libri - Bota Sot
Libri

Kultura

Libri

Nga: Dea Halimi Më: 23 prill 2019 Në ora: 12:12
Dea Halimi

Libri është lulja më e bukur në jetë

E në atë lule ti je gjithnjë bletë!

Është flutur e bukur me ngjyra ylberi,

Është mollë e kuqe në brirë dreri.

 

Është koka e zemra e filozofit plak,

Është pak ti, është dhe unë pak.

Është drita vetë në shkronja e fletë

Ta gjesh pak nga pak udhën në jetë.

 

Të mëson ç`është fjala, ç`është ora,

Pse të shërben syri, pse të duhet dora.

Brenda guacës a fle natën deti,

Brenda fjalës a jeton vallë poeti!

 

Unë librin e kam mik, shumë e dua,

Është uji bilur nga pikon në krua.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...