“Mos më hiqni asnjë rrudhë! I kam paguar shtrenjtë të gjitha” - Bota Sot
“Mos më hiqni asnjë rrudhë! I kam paguar shtrenjtë të gjitha”

Kultura

“Mos më hiqni asnjë rrudhë! I kam paguar shtrenjtë të gjitha”

Më: 24 prill 2019 Në ora: 16:48
Anna Magnani

Anna Magnani ishte një aktore italiane dhe aktore e filmit. Ajo fitoi çmimin e Akademisë për Aktoren më të Mirë, së bashku me katër çmime të tjera ndërkombëtare, për rolin e saj në The Rose Tattoo.

E lindur m ë 7 mars 1908 në Romë, ajo ka punuar rrugën e saj përmes Akademisë së Artit Dramatik të Romës duke kënduar në klubet e natës.

Revista Time e përshkroi personalitetin e saj si “të zjarrtë” dhe kritiku drama Harold Clurman tha se aktrimi i saj ishte “vullkanik”. Në fushën e kinemasë italiane ajo ishte “pasionante, e patrembur dhe emocionuese”, një aktore që historiani i filmit Barry Monush e quan “nëna vullkanike e të gjithë kinemave italiane”.

Drejtori Roberto Rossellini e quajti atë “gjeniu më i madh i veprimit që prej Eleonora Duse “. Shkrimtari Tennessee  Williams u bë admirues i aktrimit të saj dhe shkroi The Rose Tattoo në mënyrë specifike për të që të dilte një yll, një rol për të cilin mori një Oskar në vitin 1955.

Si aktore ajo u bë e njohur për portretizimet e saj dinamike dhe të fuqishme të “grave tokësore të ulëta” në filma të tillë si L’Amore (1948), Bellissima (1951), The Rose Tattoo (1955), The Fugitive Kind 1960) dhe Mamma Roma (1962). Që në fillim të vitit 1950 Revista Life kishte deklaruar tashmë se Magnani ishte “një nga aktoret më mbresëlënëse që nga Garbo”.

KultPlus, ju sjell sot një thënie të njohur të aktores italiane: ‘Mos më hiqni asnjë rrudhë! I kam paguar shtrenjtë të gjitha”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...