Shembëlltyra e veteranit të arsimit, Muhamet Bekteshi - Bota Sot
Shembëlltyra e veteranit të arsimit, Muhamet Bekteshi

Kultura

Shembëlltyra e veteranit të arsimit, Muhamet Bekteshi

Nga: Ragip Guraziu Më: 26 prill 2019 Në ora: 09:09
Muhamet Bekteshi

Shembëlltyra e veteranit të arsimit, Muhamet Bekteshit, në vend të drynit shtëpive,hapi shtigjet e jeteses së fëmijëve të tij, jo në përendim,por në Kosovë

Dëshira e ti, e gjithë kohës,veq ditarit,ishte që fëmijt e tij mos bëhen ''ARGAT'' të përendimit

Ish- arsimtari,profesori,tani ish-drejtori nga dy mandate në shkollën fillore, ''Abdullah Shabani-tani Sadri Duhla, në Duhë dhe, shkollën fllore '' Ramë Bllaca- në Bllacë, Muhamet Bekteshi, veq ditarit kishte projektuar edhe të ardhmën e fëmijëve të tij..

Shkruan; Ragip Guraziu

Po pra, Shembëlltyra e Profesori, dhe ish Drejtorit të shkollës fillore, ''Ramë Bllaca'', të fshati Bllacë, komuna e THerandë po ashtu ish- drejtor per dy mandate edhe në shkollën fillore, ''Sadri Duhla në Duhël, dhe disa vite punoi edhe si profesor në Gjimnazin ''Jeta e Re ;;në THerandë,tani veteran i arsimit  dhe pensioner,Muhamet Bekteshi,që  me ditarë në dorë,shkroi një histori kombëtare për gjenerat e gjenerata të nxënësve dhe familjes së tij.

 Kaherë e kam menduar dhe planifikuar  të  pasqyroj në media shqiptare portretin  e Profesorit,ish-drejtorit për dy mandate , në dy shkollat fillore në fjalë,ja që me erdhi rasti tani,që këtë dhunti nuk do e harrojë kurrë.

  Profesori me formim të lartë, me përgatitje   gjuhësore,  me përvojë  mësimdhënie, me kompetencë shumë profesionale  dhe  me aftësi drejtuese në profesionin e tij , po i shkruaj  me përkushtim  e respekt këto rreshta, në shenjë falënderimi dhe mirënjohjeje për kontributin e tij  vërtet të  madh ndër vite  të këtij misonari i cili, mendoj unë,  e meriton  “ Kartën e Mësuesit” .

Nga njohja ime shumëvjeçare me  profesor  Muhamt Bekteshin më kanë mbetur në mendje e përherë të gjalla  në kujtesën time  këshilla, ndihma dhe mikëpritja   në fshatin ku jetonim ne të dy gjithmonë pedant, siç i ka hije një  punonjësi të  mirëfilltë të arsimit. I etur për dituri. Njohës i mirë i gjuhës dhe i letërsisë shqipe.Pedagog i zoti. I aftë në mësuesi.  Drejtues vizionar i shkollës. Njeri i qeshur.  Komunikues. Pozitiv. I gatshëm për këshilla. I dashur  dhe i afërt me  nxënës, me prindër dhe me kolegë. Korrekt. I drejtë. Parimor e i përkushtuar në profesion.

 Dashurinë dhe këmbënguljen për të mësuar sa më mirë gjuhën shqipe, ma nguliti edhe  në shpirt dhe zemër, për t'i motivuar nxënsit që bëri për veti edhe prindrit e nxënsave,ishte  meritë e tij që i bëri për vete për të vazhduar studimet , fëmijt e tyre që sot janë nga ata të shumtë që janë në vendet e punës së tyre të profileve të ndryshëm.

 Pse këtë shkrim

Sepse kishte  kryer shkollën Normale SHLP në vitin 1970 me suksez të shkeleyshëm,  drejtimi Fizike Matematike.Ka punuar si profesor fizike në QSHM"jeta Re " në Suharekë pastaj punoj në shkollën fillore "Abdullah Shabani" në Duhë, Tani   ''Sadri  Duhla'', si drejtor shkolle pastaj pavarësohet shkolla fillore në Bllacë, me iniciativen e vet të ish-drejtorit Muhamet Bekteshit,  ku emrohet me emrin  e te madhit "Rame  Bllace" ku  nga Duhla kaloj prap drejtor në shkollën e Bllacës edhe dy mandate duke mos llogaritur edhe mandatin si drejtor në Duhël.Pastaj punoji prap si arsimtarë në shkollën e Bllacës deri në pensionim.Babai i katër( 4)  djemëve  dhe dy vajzave . Njëri djal, nga 4 që i ka , dhe njëra vajzë, kanë studjuar mjekësinë,djali tani veq në prefeson mjek dhe vajza në vitin e 5 të studimeve.

 Djali tjetër me fakulltet Dedektivë dhe siguri. Familja e Muhamet Bekteshit numron 26 antar të  gjithë në Kosovë dhe asnjëherë nuk i kishte shkuar mendja që fëmijtë e tij t'i bëjë' 'ARGAT'' të përendimit, dhe kjo ishte arsyeja se ai kishte menduar me kohë edhe për familjen e tij dhe fëmijtë e tij tashmë të shkolluar e të punësuar si mjek dhe të tjrët në Firmën e tij  NTP '' BEKI''  ku ka punësuar edhe punëtorë të tjerë ku janë rehatuar disa familje . Sipas Muhamet Bekteshi,na tregoi mse ai pun me shumë partner kosovar si dhe me partner nga Italia dhe Sllovenija e gjermanija. ''Për të vërtetuar pytni në qendren për tatime jam firma ma e mirë në obligimet që ia paguaj shtetit të tim Kosovës.Pra asnjë cent shtetit nuk ia kam borgje.  Gjatë luftës së  UÇK-Së, trojet tona ishin qerdhe e UCK , për këtë edhe na kanë shperblyar  me një pllakë që naj  ka hjeshuar trojet tona të tre vëllezërve,veq kontrubuteve tjera që i kemi dhënë pë UÇK-në'',potencoi Muhamet Bekteshi.

E meriton të nderohet portreti i tij edhe në këtë formë....

Kaherë e kam menduar dhe planifikuar  të  pasqyroj në media shqiptare portretin  e Profesorit,ish-drejtorit për dy mandate , në dy shkollat fillore në fjalë,ja që me erdhi rasti tani,që këtë dhunti nuk do e harrojë kurrë.

Profesori me formim të lartë, me përgatitje   gjuhësore,  me përvojë  mësimdhënie, me kompetencë shumë profesionale  dhe  me aftësi drejtuese në profesionin e tij , po i shkruaj  me përkushtim  e respekt këto rreshta, në shenjë falënderimi dhe mirënjohjeje për kontributin e tij  vërtet të  madh ndër vite  të këtij misonari i cili, mendoj unë,  e meriton  “ Kartën e Mësuesit” .

 PO i thash vetës me kurajo biles, meriton të nderohet dhe vlerësohet portreti tij. Sepse ai me profesionin e tij përcolli gjithmonë dituri e kulturë tek nxënësit dhe mësimdhënësit  dhe mbeti model i arsimdhënies. Karakteri i tij i madh njerëzor  dhe ndershmëria e tij e pashoqe përbëjnë një shëmbëlltyrë frymëzuese dhe sfiduese për shoqërinë shqiptare. E për këtë , Muhamet Bekteshi  dhe misionarët e tjerë të arsimit në Malësi dhe në troje të tjera tona etnike   duhet që të vlerësohen dhe të nderohen.

Po pra, Shembëlltyra e Profesori, dhe ish Drejtorit të shkollës fillore, ''Ramë Bllaca'', të fshati Bllacë, komuna e THerandë po ashtu ish- drejtor per dy mandate edhe në shkollën fillore, ''Sadri Duhla në Duhël, dhe disa vite punoi edhe si profesor në Gjimnazin ''Jeta e Re ;;në THerandë,tani veteran i arsimit  dhe pensioner,Muhamet Bekteshi,që  me ditarë në dorë,shkroi një histori kombëtare për gjenerat e gjenerata të nxënësve dhe familjes së tij.

S'më mbeti gjë tjrtër veqse ti themi me zemër e gojë plot; TË LUMTË DHE FALEMINDERIT  MËSUESI,PROFESORI,DREJTORIT,TANI  EDHE BIZNISMENIT,Z. MUHAMET BEKTESHI!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...