“Zgjidhja”: Rikthimi i dinjitetit të Teatrit Kombëtar - Bota Sot
“Zgjidhja”: Rikthimi i dinjitetit të Teatrit Kombëtar

Kultura

“Zgjidhja”: Rikthimi i dinjitetit të Teatrit Kombëtar

Më: 8 maj 2019 Në ora: 17:07
Foto

Partia “Zgjidhja” e drejtuar nga Koço Kokëdhima e konsideroi një rikthim të dinjitetit të Teatrit Kombëtar, vendosjen e gërmave në fasadën e godinës.

“Akti i heqjes së germave ishte një pabesi e kryer natën nga qeveria e Rilindjes e cila ka planifikuar të ndërtojë aty kullat për klientët e saj”, thuhet në deklaratën e “Zgjidhja”.

 Deklarata e plotë:

Artistët rikthyen dje germat e Teatrit Kombëtar të hequra tinëzisht nga bashkia e Tiranës pak ditë më parë. Në një ceremoni simbolike, artisti Rudi Erebara rivendosi germat në vendet ku kishin qenë prej dekadash, nën duartrokitjet e artistëve që protestojnë prej shkurtit 2018 kundër rrënimit të godinës historike të artit shqiptar.
Akti i heqjes së germave ishte një pabesi e kryer natën nga qeveria e Rilindjes e cila ka planifikuar të ndërtojë aty kullat për klientët e saj. Reagimi i ministres së Kulturës, Elva Margariti, se shkronjat prej “bukë peshku” u hoqën sepse rrezikonin të lëndonin njerëz, tregon alibitë qesharake që sajon Rilindja për të rrënuar godinën.
Gërmat dhe godina e Teatrit janë historia jonë kombëtare dhe artistike. Ato vrasin vetëm xhepin e qeveritarëve tanë të korruptuar, që duan të rrënojnë çdo kujtesë dhe trashëgimi tonën për të ngritur aty projektet e tyre korruptive. Qëndresa për të mbrojtur Teatrin Kombëtar vazhdon!
 

Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...