Në pritje të festivalit, prezantohet posteri zyrtar i Kanës - Bota Sot
Në pritje të festivalit, prezantohet posteri zyrtar i Kanës

Kultura

Në pritje të festivalit, prezantohet posteri zyrtar i Kanës

Më: 12 maj 2019 Në ora: 18:44
Prezantohet posteri zyrtar i Kanës

I njohur si “Bunkeri” pallati i festivaleve tashmë i moshuar, i është nënshtruar disa restaurimeve që kur u inaugurua në 1983 për të pritur festivalin e famshëm të filmit në Kanë. Kontrata të majme janë nënshkruar dhe çmime prestigjioze i janë dhënë yjeve nga e gjithë bota, brenda tij. Për 10 ditë, çdo vit, ai kthehet në zemrën e kinemasë ndërkombëtare.

“Ne nuk mund të tolerojmë gabime sepse gjëja më e vogël mund të kthehet në një kërcënim për pallatin. Është e vërtetë që kur ke 4600 gazetarë në pallat, me siguri që i kushton vëmendje komunikimit. Ne i kushtojmë vëmendje logjistikës, bëjmë gjithçka që nevojitet për festivalin, zhvillimin e filmit, teknologjinë skenën, etj”, tha Claire-Anne Reix, presidente e kompanisë që menaxhon pallatin

Disa salla në pallat, kanë ende nevojë për riparime, por sidoqoftë, pallati i madh i festivaleve, është epiqendra e vëmendjes për këto javë. Tashmë është publikuar edhe posteri zyrtar i festivalit të 72 të filmit në Kanë, që është shpalosur mbi fasadën e pallatit të festivaleve e duket se gjithçka është gati për të pritur filmat dhe artistët që konkurrojnë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...