Shpirti i djerrinës - Bota Sot
Shpirti i djerrinës

Kultura

Shpirti i djerrinës

Nga: Mehmetali Rexhepi Më: 12 maj 2019 Në ora: 23:12
Foto ilustrim

Askujt nuk i takoja

pezull si krejt gjithësia

*

le të rrotullohem si globi

të më fërkojnë stinët e përziera

veçse më mungoi boshti

dhe shkrihem si kripa

e dheut i shtohet njelmësia

*

askujt si takoja

një torzoje e sfondit të hirtë

në mua hyri djerrina

koka ime mes qindra e mijëra

*

në trastën pa adresë në vetën e harruar

e më flisnin për vetën e tretë

së cilës iu kishin kalbur dërrasat e çatisë

dhe i rridhte kulmi prej majës në palcë të shtëpisë

*

rrëqeth dëftorja e asaj mynxyre

e shkrepura e një rebeli flaku heshtjen

betohej një tjetër

për ndjeshmërinë

assesi të mos hysh e të lagësh sedrën

*

hyj dhe dal kur nuk bie shi

po si dikur kisha ndjesi


*

autorët anonimë që dhimbjen e mbollën

hoqën maskat vetëm kur e korrën

*

ju lutem ma gjeni trastën me kokën time

atëbotë vërtet do të marr e jap dhimbje

nuk dua të më lagë llullën dhimbja juaj

kështu thërriste shpirti i një djerrine

Gjilan, më 12 mars 2019

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...