Në Klinë nis Festivali gjithëkombëtar “I këndojmë lirisë” - Bota Sot
Në Klinë nis Festivali gjithëkombëtar “I këndojmë lirisë”

Kultura

Në Klinë nis Festivali gjithëkombëtar “I këndojmë lirisë”

Më: 6 qershor 2019 Në ora: 17:05
Ilustrim

Në Çabiq të Klinës, në vendlindjen e komandantit të shquar të UÇK-së Mujë Krasniqit, para Kullës muze, solemnisht nisi edicioni i 19-të i Festivalit folklorik mbarëkombëtar “I këndojmë lirisë” për të vazhduar për tri net me radhë, më 6, 7 e 8 qershor në sheshin “Mujë Krasniqi” në Klinë.

Para se të performonin  tri ansamblet, “Jehona e Dukagjini”, ansambli “, nga Klina, ansambli ” Rugova”, nga Peja, dhe “ Ardhmëria”, nga Gjakova, u bë inaugurimi i oborrit të kullës duke i dhënë një pamje krejtësisht të re ambientit përreth kullës, duke e shndërruar këtë në një amfiteatër.

Kryetari i komunës, Zenun Elezaj, tha se në 20-vjetorin e çlirimit të Klinës dhe Kosovës, festivali po mbushë 19 vjet të organizimit dhe ekzistencës, duke e bërë Klinën sofër bujare të këngës, valles e folklorit burimor tradicional shqiptar.

“Dy dekada pas, jemi këtu, bashkë me ju, për të kujtuar Mujë Krasniqin- Kapuçin, dëshmorët e lirisë, për të festuar me këngë e valle ditëlindjen e Komandantit të Ushtrisë së Lavdishme Çlirimtare të Kosovës, rapsodit, që i këndoi pushka e zemra për lirinë e vendit, Mujë Krasniqit, e bashkë me të edhe lirinë”, tha Elezaj.

Në natën e parë të festivalit do të paraqiten 14 grupe, rapsodësh, valltarësh dhe instrumentistë nga të gjitha trojet shqiptare.

Ndryshe, festivali ka karakter garues, ndërsa çmimi kryesor, është “Mujë Krasniqi”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...