Për manifestimin poetik në Klosh të Pollogut - Bota Sot
Për manifestimin poetik në Klosh të Pollogut

Kultura

Për manifestimin poetik në Klosh të Pollogut

Nga: Sulejman Mehazi Më: 11 qershor 2019 Në ora: 15:39
Sulejman Mehazi

Manifestim i madh poetik tri ditësh në Klosh të Pollogut. Ministria e Kulturës ka lëshuar para të majme e të shijshme ashtu sikurse  vet poetët  e shijshëm e të ëmbël me ushqime, këngë e poezi.

Janë mbledhur anekend trojeve shqiptare këngëtarë e poetë për të shprehur jo vetëm ndjenjat, por edhe stilet e figurat poetike, artistike. Konkurencë e ashpër poetike, pjesëmarrës,  "poetët" të fuqishëm shpirtëror e fizikë, lokalë, kombëtarë e univerzalë: Laraska, Huti, Korbi, Zogu, Kanarina, Dhelpra, Ujku, Pela, Mushka, Kali, Gomari, emra të njohur të artit, kulturës dhe shkencës letrare.

Dhe zgjidhet juria e çmimeve poetike: Gomari, Mushka dhe Dhepra.

Kur të gjithë pritnin që zëri i figurshëm 24 karatëshe poetike i Kanarinës të shpallet fitues i Manifestimit, doli e kundërta. 
Fitues  i Manifestimit Kulturor, "Kloshi"  për shkak krokamës  poetike shpallet, Korbi.

Pas fitores së Korbit, Zogu i afrohet  Kanarinës, duke i thënë në vesh...: "Çfarë shijesh poetike, krokamat e Korbit janë më të bukura sesa pentagramet simfonike tua."

Kanarina e pa kënaqur dhe e hidhëruar, ia kthen: "i di vlerat e mia poetike, si hidhërohem Korbit për çmimin e parë, po jurisë: Gomarit, Mushkës dhe Dhelprës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...