Bashkëkohanikëve - Bota Sot
Bashkëkohanikëve

Kultura

Bashkëkohanikëve

Nga: Dibran Demaku Më: 9 korrik 2019 Në ora: 10:33
Dibran Demaku

Bashkëkohanikëve

U rritëm bashkë me pak thërrime
stuhitë e jetës larg na shpërndan
shtigjeve të jetës pa pikëtakime
ku më s,e njeh as vëllai vëllanë

Shumë kanë ikur nga kjo botë 
të mbeturit këtej nuk bëhen të gjallë 
gëzimet e hidhërimet zhytur në një gotë
dhe ndjenjë e largësisë që zgjoka mall


Ata e këta

Edhe të lavdëronin edhe të shanin
skutave e skërkave të pritës
edhe të vrisnin edhe të qanin 
në terr të natës në ferk të ditës

Kurrë s,të lavdërojnë veç të shajnë
korridoreve të errëta shpirtërore
ëndrrën e jetës në rrënjë t’a vrajnë
me emblema shkëlqyese në kraharore

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...