I ligu - Bota Sot
I ligu

Kultura

I ligu

Nga: Zymer Mehani Më: 12 korrik 2019 Në ora: 08:58
Zymer Mehani

Punët e veta- llugë
E me t’huajat merret
Gjithkund e futë hundën
Prej agut, gjer t’erret

S’i shpëton asgjë
Pa e parë te tjetri
“T’i di lug’t në krojshe”
Siç ka thënë i vjetri

N’shpi t’vet s’ e sheh buallin
Te tjetri sheh mizën
E bën qimen tra
Rron me qësendismën

Nuk ka njerëzillëk
I paedukuar
Kurrë s’i pushon goja
Duke përgojuar

Për vëllanë flet keq
Për mikun dhe shokun
Trillon e gënjen
S’ta këputë konopin

Tërë ditën e çon
Duke u sorollatë
Se Zoti e ka falë
Me mendjen sakat

Me dorë asgjë s’prekë
Asnjë punë s’e kryen
Shpif edhe trillon
T’bardhën e përlyen

Këmbë e tij ku shkel
Tokës i rëndon
Ndërron njëqind f’tyra
Si kameleon

Gjuhë t’nëpërkës ka
Kudo therë me fjalë
S’e mendon të fundit
Të dalë ku të dalë

Dhe gjërat e huaja
Shpesh i përvetëson
N’xhepa t’huaj futë dorën-
Është i tij zakon

S’e thotë kurrë t’vërtetën
Gënjeshtrën ka shok
Bën e çfarë nuk bën
Dy gurë s’i lë tok

Mjerë sh’pia që e ka
Mjerë dhe tërë qyteti
Lanetër e djaj
E marrshin me veti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...