Ja çfarë ka në program sonte në PriFest - Bota Sot
Ja çfarë ka në program sonte në PriFest

Kultura

Ja çfarë ka në program sonte në PriFest

Më: 18 korrik 2019 Në ora: 13:30
Foto ilustrim

Nata e dytë e festivalit të filmit “PriFest” ishte e mbushur me plotë aktivitete me përmbajtje që ngjallën interesimin e publikut për risitë e këtij edicioni të festivalit.

Në kuadër të programit Mjaltë dhe Gjak, programi garues i Ballkanit, filmi “Pranverë e Paharruar në Fshatin e Harruar” që bëri bashkë  artistë  nga Maqedonia, Kosova dhe Shqipëria, ishte filmi që tërhoqi vëmendjen e publikut dhe njerëzve nga bota e filmit.

Gjithçka nga nata e kaluar e festivalit mbante interesimin e  të pranishmëve, derisa përveç filmave të shfaqur "I am Sofia", qe hapi programin Let it Be te PriFest, veçohet edhe paneli i diskutimit me qëllim të ngritjes së vetëdijesimit ndaj komunitetit LGBTQ.

Ashtu edhe siç e kërkonte një natë plotë aktivitete e risi, përmbyllja ishte me një atmosferë unike të krijuar nga Dee Jay të ndryshëm në PreParty te PriBeats që u mbajt në Menzën Ramiz Sadiku.

Ndërsa, sot dita e tretë e festivalit nisi nga ora 9.30 ku do të vazhdoje punëtoria me ekspertin e skenarit Jacques Akchoti, deri në orën 17:30 në European House.

Gjithashtu në të njëjtën kohë vazhdon edhe aktiviteti i Financing and Coproduction coaching, ku 9 projektet do të kenë takim individual me Linda Beath, eksperten e financave dhe koproduksionit.

Paraditen e sotme, pranë Teatrit Kombëtar, u zhvilluan konferencat për media me ekipet e filmave të cilat janë shfaqur dje si “I am Sofia”, “Pranverë e Paharruar në Fshatin e Harruar”, “Identiteti”, “Onions”, “Alla Vita”, “Mala”, “In November”,”Trilemma”, dhe “Mishko”.

Sot filloi punimet edhe PriFORUM ne sallën e vogël te Teatrit Kombëtar, ku u mbajt panel diskutimi mes aktorëve dhe drejtorëve të Kastingut mysafirë ne PriFest Jeremmy Zimmermann, Ulirke Muller, Francesco Vidovati, Yngvill Haga.

Nga ora 14:30 fillom prezentimi i Shooting Stars në Teatrin Kombëtrar, me Karin Dix, drejtoreshë e Shooting Stars dhe Arben Zharku, drejtor i Qendrës Kinematografike të Kosovës.

Në ora 15:00 do të prezentohet platform VOD dhe Blackchain, e udhëhequr nga Linda Beath dhe Mergim Cahani, drejtor i Gjirafa.

Ndërsa pas nje test prezantimi vitin e kaluar, këtë vit PriFest sjell eksperiencën e plote te VR (Virtual Reality), ku pranë Teatrit Kombëtar të gjithë të interesuarit, mund të shohin filma 360° te ashtuquajtur VR Experience.

Kjo mundësi është e hapur nga ora 18.00-20.00 ne hapësirën e tapetit te kuq pranë Teatrit Kombëtar. 

E nga ora 16:00, në Kino Armata hapet programi garues i studentëve, ku do të shfaqen filmat “Pierre’s Heart”, “The Appartment”, “Benidorm 2017”, “All’s well,” “Colour Cage” dhe Wonder Girls.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...