Poeti Ahmet Prençi nderohet me çmimin “Esad Mekuli” - Bota Sot
Poeti Ahmet Prençi nderohet me çmimin “Esad Mekuli”

Kultura

Poeti Ahmet Prençi nderohet me çmimin “Esad Mekuli”

Nga: Rali Lura Më: 7 gusht 2019 Në ora: 18:49
Ahmet Prençi nderohet me çmimin “Esad Mekuli”

Pas “Takimit të Tiranës” (4 mars 2019) e ”Takimit të Gjakovës” (26 prill 2019), “Gazeta e Alpeve” organizoi edhe “Takimin në Plavë-Guci”, te Bar-restorant “Krojet” në Vuthaj, më 1 gusht 2019, ku merrnin pjesë gazetarë e publicistë, studiues, poetë e shkrimtarë, veprimtarë atdhetarë, politik e kulturor, personalitete të fushave të ndryshme shqiptare nga  Mali i Zi, Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Sanxhaku Shqiptar, nga diasporat shqiptare në Amerikë, Europë, etj.

Nderonin me praninë e tyre dhe z. Genci Nimanbegu në Ulqin e Podgoricë–Nënkryetar i Kuvendit të Malit të Zi; ambasador Flamur Gashi–këshilltar për Rajonin e Diasporën i Presidentit të Shqipërisë; dr. Islam Lauka–ish ambasador i Shqipërisë në Kosovë, pedagog, analist, drejtor i Institutit Shqiptar të Studimeve Politike; Nikollë Camaj në Tuz–kryetar i LDSH, veprimtar politik, arsimor e kulturor i shqiptarëve në Malin e Zi; Azgan Haklaj–Mjeshtër i Madh–president i Unionit Artistik të Kombit Shqiptar; Ali Daci–themelues e drejtues i Manifestimit Tradicional Mbarëkombëtar Letrar “Ora e Maleve” në Rrozhajë dhe zv/kryeredaktor i “Gazeta e Alpeve” për Sanxhakun; Zek Nokshiqi– zv/president i Qëndres Kulturore Shqiptaro-Amerikane në Teksas; publicisti e veprimtari Ismet Azizi-kryetar i Shoqatës “Kosova për Sanxhakun”; Skënder Thaçi–koordinatori kryesor i Shoqatës Bamirëse “Albania-Austria Partnerschaft”;  Adem Lushaj– drejtor i Shoqatës të Intelektualëve të Pavarur në Deçan;  aktori e regjisori Gjon Nikolla–Mjeshtër i Madh, etj.

Fjalën Përshendetëse e mbajti Hasan Selimi, antar i Bordit Drejtues të “Gazeta e Alpeve”, publicist, poet, shkrimtar, studiues, teolog, “Ambasador i Paqes”, anëtar i akademive -ASHSHA të New Yorkut dhe AMSH në Tiranë.

Në këtë “Takim i Plavë-Gucisë” u ndanë disa mirënjohje të ndryshme.

Me Çmimin e lartë “Esad Mekuli” u nderua poeti e publicisti, veprimtari atdhetar e kulturor, Ahmet Prençi” me këtë motivacion: “Për librin e tij poetik “Udhë në pasqyrë” (Botimet M & B. Tiranë, 2016), i cili është një arritje e autorit dhe  i mirëpritur nga kritika letrare elitare e masmedia të shumta panshqiptare; për angazhimet e tij poetike, me shkrime letrare, në veprimtari të ndryshme të botës akademike, letrare e gazetarisë; për shkrimet e tij në Botimet Tropoja”.

Çmimin e lartë “Esad Mekuli” ia dorëzoi doktori i shkencave psikologjike e pedagogu universitar Jashar Demiri.

Esad Mekuli (1916-1993), i nokshiqas, i lindur në Plavë, banoi në Prishtinë, renditet ndër personalitetet ma të shquara të Kosovës e Shqiptarisë, me veprimtari letrare, shkencore, publicistike, politike, etj. Ai gjatë Luftës së Dytë Botërore u burgos dy herë për idetë e qëndrimet e tij atdhetare politike kombëtare. Në vitin 1949 e themeloi revistën letrare “Jeta e Re”, kryeredaktor i së cilës ishte deri më 1971. Kreu doktoraturën më 1959, u mor me punime akademike, ishte nismëtari, themeluesi e kryetari i parë i Akademisë së Shkencave e Arteve të Kosovës (1975-’79). Gjithashtu ka qënë dhe kryetari i parë i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës. Njihet e vlerësohet shumë si poet, autor i disa librave poetik, që ka hyrë në shumë antologji poetike botërore, ka marrë çmime etj. Veprimtaria e tij është e madhe dhe në fushën e gazetarisë e publicistikës, si përkthyes nga shqip në gjuhë të huaja e nga gjuhët e huaja në shqip, etj.

Poeti e publicisti Ahmet Prençi  falenderoi për dhënien e Çmimit “Esad Mekuli” në vendlindjen e këtij personaliteti të shquar të Letrave Shqipe, poet, publicist, shkrimtar, akademik, etj.

Në “Takimin e Plavë-Gucisë” te “Krojet” në Vuthaj, folën e sollën përshendetjet e tyre edhe atdhetari e veprimtari kulturor Besnik Paci i Derës e Trungut familjar të Gjergj Fishtës së Madh, i nderuar me Çmimin “Agim Ramadani”; Binak Ulaj i Vuthaje- veprimtari atdhetar, ish i burgosur politik i rregjimit jugosllav, gazetari i njohur në Prishtinë e Kosovë; historiani Paulin Z. Zefi–drejtues i Sektorit të Trashëgimisë Kulturore (Muzeu & Memoriali i Skënderbeut) në Bashkinë e Lezhës; veprimtarët atdhetar, kulturor e humanitar Esad Gjonbalaj-ish president i FPG në Amerikë e Hilmi Gashi i Drenicës me banim në Gjermani, etj. Pati dhe këngë e recitime.

Në përfundim të “Takimit të Plavë-Gucisë”, te “Krojet” në Vuthaj, mbajti fjalë përmbyllëse gazetari, poeti e studiuesi Ramiz Lushaj–kryeredaktor i Gazetës së Alpeve dhe drejtor ekzekutiv i Qëndres Shqiptare të Studimeve Amerikane e Britanike (ACABS) në Tiranë.

“Gazeta e Alpeve” është pjesë e “Botimet Tropoja” dhe e Portalit Kombëtar Limit. Al, është gazetë rajonale ndërballkanike në hapësirat alpine në Shqipëri-Kosovë-Mali i Zi-Sanxhak, me tematika e shtrirje etno-historike-gjeografike përgjatë brigjeve të Valbonës, Drinit, Moraçës, Limit e Ibrit.

“Takimi i Plavë-Gucisë” u ndoq nga disa masmedia si “Zëri i Amerikës” (VOA), Radio Televizioni Shqiptar (RTSH), gazeta print/online “Bota Sot” në Zvicër e Prishtinë, Portali Kombëtar Limit.al në Tiranë, etj.

“Gazeta e Alpeve” do të organizojë një Takim tjetër në Tiranë, më 12 shtator 2019, në 1-vjetorin e themelimit të saj, të botimit të numrit të parë të saj.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat