Mikja liri një ditë vjeshte hodhi ferexhenë në liqe - Bota Sot
Mikja liri një ditë vjeshte hodhi ferexhenë në liqe

Kultura

Mikja liri një ditë vjeshte hodhi ferexhenë në liqe

Nga: Kalosh Çeliku Më: 8 gusht 2019 Në ora: 13:12
Kalosh Çeliku

“Turqit”, që Dje shpërnguleshin në Turqi

Sot, me thasë plotë para blejnë “Vatanin”:

Çajtoreve, struken nëpër “Çarshi”

Me çaj rusi. Edhe , “ilahi” në xhami.

 

Edhe, ndërtojnë mure betoni. Xhami

I mbjellin, oborrit pishat përkarshi:

Që, Dita e Nesërme i vjellë në Liri.

 

“Turqit”, sot e mbysin veten me beton

Varr ditënate, mos i lënë vetes Nesër:

Gjelbërim Natyror. Jetë, edhe “Vatan”...

 

(Armë lufte në brez Sot i kam poezitë)

 

Ende, nuk e kam humbur Luftën

Me deledashët partiak. Xhadinë.

Luftë, sot i shpalla edhe Rrospisë:

Hape gjoksin, kurvë! Dua të pi gji!

 

Ende, nuk e kam humbur Luftën

Armë në brez, Sot i kam Poezitë...

(Rrunzën e ha qindra kilometra Larg)

Syri, rrëzohet me sy. Vetulla Kaçaku

Atë ditë të thash: në Takimet poetike.

Nuk besove. Prandaj, të rrëzova me sy

Jo. Ne  Sheshin: “Vëllazerim-bashkimi”!

E, as para “Këmbëve të “Kalit Shemës”

Po, në “Takimet nën Rrap”. Tradicionale.

U dorëzove. Po, Unë të lash në poezi:

Voglushe, Unë jam Ai Ujku Egër Plak 

Nuk, të rrëzoj nën hije Rrapi! Çarshi.

 

Ditën e Nesërme, me mua u zgjove Ti

Edhepse, ta bëra me dije si Xhadi mike:

Përpara Mistikut, i ule sytë përtoke

U dorëzove pa luftë. I shkunde magjitë.

Eja me mua, u lute: Të luahtemi në tra

Tyrben e Babashehut, në Babatomor!

 

Jo, t’u përgjigja. Vetëm desha të të bind

Voglushe, se: Unë jam Ai Ujku Egër Plak:

Që, rrunzën e ha qindra kilometra Larg...

 

(Mikja ime Zonja Liri vetëm Ti nuk ke kufi)

 

Gjithë shtetet. Gjithë dashuritë e Sotshme

“Vëllazërim-bashkimet”, kanë kufi.

Vetëm Ti Zonja Liri, ende nuk ke kufi!

 

Përdallim, si Mike: Unë kam kufi. Poet

Edhe, Sot e shkrep si Dje armën në Poezi...

 

(Dita zhveshi veten lakuriqmë hëngri ferexhja e zezë)

 

Dita, u zhveshë lakuriq këmbekokë. Brekë

Dhe, para syve m’i përplasi dy shtambaverë.

U zgjova nga Varri me libra. Shkrepa vargun

Dolli Nate, ngrita me fund. Miken me Hënë.

 

Mikja, më mbuloi me ferexhenë e zezë.

Pasmesnate, Nata zhveshi Ferexhenë

Dita, më doli në pritë. Zonja ime Liri.

 

Nata më hëngri darkë. Ferexhja e zezë...

(Mikja Liri një Ditë Vjeshte

hudhi ferexhenë në Liqe)

 

Mikja Liri, një ditë Vjeshte

Erdhi me ferexhenë e zezë.

Edhe, më dalldisi mua si Poet

E hudhi në Liqe, mes dallgëve:

Mik, nxirre nga fundi në Liqe!

 

Mëkot, u zhyta mes dallgëve

Përpak , mbeta edhe pa frymë.

Dhe, mbytesha në Liqe. Breg:

I lërova arat, bëra ugare me pllug.

Ferexhja e zezë. U mbytë në Liqe.

 

Zonja Liri, atë ditë vjeshte. Breg

E hudhi në Liqe ferexhenë e zezë.

Edhe, më kungoi Mua si murgeshë...

 

(Unë e pi tambëlin Tënd si verën e bardhë)

 

Shumë poetë e pinë gjakun e Isu Krishtit

Dikushi, lotët e Shën Mërisë virgjër.

E di. Ti, do thuash Az. Isait. Az. Fatimes.

 

Unë, e pi tambëlin Tënd si verën e bardhë

Arratisem, mes vargjve si Poet rebel.

Edhe, herët zgjohem me mëngjesin:

Luftë bëj me Krajl. Luftë me Mbret.

 

Unë e pi tambëlin Tënd si verën e bardhë

Edhe, zgjohem herët mes varreve Poet...

 

(Rrospia ime e Nënës Parti mos ma merr Zonjën Liri)

 

Rrospia besnike e Nënës Parti

Leshërat, hedhur pas shpine:

Me dy shami lidhur për brezi

Dy Shtambaverëkuqe në gji.

Mos ma merr Zonjën Liri! Mike

Shkaku, se: Është , Xhadi. Poezi.

 

Rrospia besnike e Nënës Parti

Mos ma merr, Sonte Zonjën Liri!

Dy shtambat e saj me verëbardhë

Shkaku, se : E di Ti , nuk je Poezi...

 

(Xhadi Ti moj kurtizane Unë të grabis edhe Ty)

 

Xhadi, Ti moj kurtizane. Azgane

Ikë! Mos ma merr Zonjën Liri!

Shkaku, se: çmendem, në poezi.

 

Xhadi, Ti moj kurtizane. Azgane

Ikë! Mos ma merr Zonjën Liri!

Hakmerrem. Dhe, të grabis Ty!...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...