Dhuroni... - Bota Sot
Dhuroni...

Kultura

Dhuroni...

Nga: Zymer Mehani Më: 9 gusht 2019 Në ora: 08:43
Zymer Mehani

Dhurojani skamnorit ilaçin
Me shije të qumështit të nënës

Dhe fëmijës jepi buzëqeshjen
Le t'i ndrijë fytyra si rrezet e hënës

 

Edhe të sëmurëve dhurojuni kurajo
Që sëmundje e lëngatë t’i mundin

E pleqve që hecin të kërrusur
Ndihmojuni pleqërinë për ta zbutur

 

Dhurojani fëmijës suaj mitar
Në vesh ninullën ngadalë

Tregojuni të tjerëve ato që i dini
Dijen në vete mos e ndryni

Që ta kuptojnë të natës skëterrë
Dhe dritën e ditës përherë


Ndihmojuni të varfërve, vëllezër
Mos i lini në gjendje të mjerë

Dhurojuani alfabetin e dijen
Atyre që kanë nevojë
Le të besojnë në mirësinë tuaj
Vetes pastaj le t'i besojnë

 

Zgjatjuani duart për ndihmë, vëllezër
Si shprehje ngushëllimi
Atyre që s'kanë prindër, as njeri

Jetimes a jetimit…


Le të mësojnë edhe ata
Si pritet mjerimi
Si shërohet zemra e lënduar
Me fjalë të ëmbla ngushëllimi

 

E skamnorëve nëse dashuri ju keni dhuruar
Ta dini, vëllezër se i keni pasuruar
Ata më s'janë skamnorë
E ju do t'jeni të bekuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...