Teba, Janinës - Bota Sot
Teba, Janinës

Kultura

Teba, Janinës

Nga: Atdhe Geci Më: 12 gusht 2019 Në ora: 20:36
Atdhe Geci

Atdheu në çdo kënd është i shenjtë 
për origjinën, për gjuhën, kulturën 
balta e tij është tepër e dashur, sa 
luftë bëjmë për ta mbajtur për vete.

Jemi bijë të Artës, Dodonës, Tebës 
pse kaq mistere për origjinën tonë 
u thoshte urtaku studentëve të tij 
ne s ́guxojmë ta harrojmë sot ecjen!

Nuk numrohen pikat e ujit në krua
as në përrua, në lumë as nëpër det 
retë vazhdimisht sjellin të reshura 
erëra të forta, stuhi, dhe bubullimë.

Nuk ka më shqip se gjuha shqipe 
Nuk ka më shqip se shkrimi saj 
Nuk ka më shqip se pellazgo-ilir 
Nuk ka më shqip se sa Shqipëri!

Shqiptar, nxirr nga mielli at ́që e 
ke fshehur, shembi demonët tuaj 
flaki nga skena bijtë e përdorur 
origjina jonë është pellazgo-ilire.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...