Lejlekët - Bota Sot
Lejlekët

Kultura

Lejlekët

Nga: Rrustem Geci Më: 2 shtator 2019 Në ora: 10:27
Rrustem Geci

Si të shpëtojmë nga vetmurtaja e
korrupsionit, nga flakët e eshkës
së heshtur, nga krimi organizuar,
nga vetëvrasja e shitja e atdheut
Alarm, kombi im, alarm! Zgjohu!
Jepu një përgjigjje plangpishësve
ndale çlirimin e së keqes, helmet
që hejmojnë dhe ndalin pllenimin
tërë zotat e këqij kanë zbritur tek
ne, gjysmën e atdheut e kemi nën
pushtim, dhe në pikëpyetje është
kjo që e kemi!Lajmet s´janë aq të
mira, Trepça dhe Ujmani janë në
rrezik!Në rrezik është tërë atdheu

Miku im, armiku ynë i ka të tëra
spiunët, parat, bandat e vrasësve
dy qeveritë shqiptare sot punojnë 
më tepër për ujqërinë e armikut
se për të ardhmen e atdheut tonë!...
Liri,askush nga qytetarët tanë sot 
s´ndjehet i lumtur, bërë jemi tepër
endacak, nuk na njeh vetja, e lëre
me tjerët. I mërguari ynë s´di kë
ta quaj atdhe! Shtëpia pa njeri ka
emrin e fshatit , është e zbrazët,
dhe pa një kujtesë të të gjallëve.

Poezi, ëndërr kam për secilin varg
çdo gjë brenda meje është ti e unë
Alarm kombi im, alarm! Zgjohu!
Kosova në rrezik! Në rrezik është
Trepça, Kishat, ndarja e Kosovës
Në rrezik është Iliriada e Çamëria
Atdhe, ku je! Tulet më të mira të
vendit po i jepen serbit e grekut
Liri, si të shpëtojmë nga murtaja e
korrupsionit, dhe flakët e eshkës
së heshtur! Atdhe, ne jemi i vetmi
popull në Evropë që nuk e njohim
veten, as origjinën tonë pellazge!...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...