Farsa e demokracisë si riciklim i së keqes në realitetin e "Fermës së kafshëve"... - Bota Sot
Farsa e demokracisë si riciklim i së keqes në realitetin e "Fermës së kafshëve"...

Kultura

Farsa e demokracisë si riciklim i së keqes në realitetin e "Fermës së kafshëve"...

Nga: Jusuf Buxhovi Më: 3 tetor 2019 Në ora: 18:16
Kopertina e librit

Farsa e demokracisë si riciklim i së keqes në realitetin e "Fermës së kafshëve"...

Një meditim çasti rreth asaj se çfarë mund të ndodhë kur shkaktarët e së keqes prapë fitojnë pushtet ngaqë mekanizmat e krijuar prej tyre (klientenizmi, veteranë e rremë dhe fuqia e parasë së pistë), këtë ua mundësojnë?

Ose, edhe po të ndodhë e kundërta, që fituesit populistë dhe demagogë, të rrethuar prej karieristëve dhe tuxharëve të të gjitha ngjyrave, në emër "të shpëtimit", me premtime boshe dhe mashtrime të tjera, që shpesh në rrethana të krizave të thella pijnë ujë, kthehen në pushtues të rinjë?...

Në mungesë të alternativës politike dhe, në mungesë të një vetëdije elementate për t'u kuptuar esenca e ndryshimit në raport me proceset politike, riciklim i së keqes, në realitetin e "Fermës së kafshëve", është "gjendje e natyrshme"!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...