Aktori boshnjak Haxhihafizbegoviç godet serbët: Amerikanët duhet të kuptojnë se Serbia është kuçedër të cilës duhet prerë kokën - Bota Sot
Aktori boshnjak Haxhihafizbegoviç godet serbët: Amerikanët duhet të kuptojnë se Serbia është kuçedër të cilës duhet prerë kokën

Kultura

Aktori boshnjak Haxhihafizbegoviç godet serbët: Amerikanët duhet të kuptojnë se Serbia është kuçedër të cilës duhet prerë kokën

Nga: Fatmir Beka Më: 4 dhjetor 2019 Në ora: 22:22
Emir Haxhihafizbegoviç

Emir Haxhihafizbegoviç gjatë një interviste në RTCG edhe njëherë ka shfrytëzuar rastin që të fyej serbët, “unë shpresoj thellë se amerikanët do të kuptojnë më në fund çka bën Serbia dhe përderisa kësaj kuçedre nuk i pritet koka, nuk do ketë paqe në këto hapësira”, shkruan “Novosti” përcjell “Bota Sot”.

Emir Haxhihafizbegoviç, është një ndër aktorët më të njohur modern boshnjak dhe përkundër shumë roleve me rëndësi në seriale, filma edhe teatër në hapësira të Serbisë dhe Malit të Zi është larg i njohur për fobi ndaj serbëve. Gjë që padyshim e kualifikon për pjesëmarrje në emisione, ku ai shpreh kërcënime edhe fyerje në llogari të serbëve që nuk mund të numërohen, shkruan gazeta.

“Unë shpresoj thellë se amerikanët do të kuptojnë më në fund se pas gjithë asaj, çka bën politikisht Serbia, përsëri nuk i pëlqen Maqedonia, nuk i pëlqen Kosova, Mali i Zi, as Bosnja..tash me kroatët pak janë qetësuar. Përderisa kësaj kuçedre nuk i pritet koka pas 30 viteve, nuk do ketë paqe në këto hapësira” ka thënë Haxhihafizbegoviç.

Ndërsa rast më të mirë ka aktor i njohur për deklaratën “ boshnjakut nuk guxon që kau të i jetë më i rëndësishëm se shehidi” – përtërij materien” dhe fyen serbët dhe ku, në mediat e shërbimit publik malazez në emisionin Teleskop.

„Paqësori“ Haxhihafizbegovi- ka sqaruar se ekzistojnë vetëm “njerëzit e mirë dhe të fqinj”, por...

„Krejt rastësisht“, foli Emir edhe për „grusht shtetin“, dhe në ato qëndrime u përputh me vlerësimet e Vuk Drashkoviqit.

Kanë qenë të shumta sulmet ndaj deklaratës së tij në rrjetin social facebook: „Emir  është edhe një ekspert për ‘grusht-shtete’, për këtë  në Malin e Zi që nuk ndodhi, me të vërtetë është ekspert, sepse njeriu është aktor dhe i pëlqen skenari. Ka pas frikë çka mund të i ndodhte gjithë regjioni, interesant në gjurmë të tregimit të Drashkoviqit do kishim “Sirinë ballkanike”. Të gjithë kanë gojën plotë siguri edhe Amerikë, ushtri e çudi të NATO-së, Republika Srpska do binte për dy ditë dhe Serbia nuk është si ka qenë, çka nuk flitet, kanë shkruar disa komente ironike serbët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat