Kreshnikët dhe vitalguximtarët e dy gazetave artistike mediatike - Bota Sot
Kreshnikët dhe vitalguximtarët e dy gazetave artistike mediatike

Kultura

Kreshnikët dhe vitalguximtarët e dy gazetave artistike mediatike

Nga: Sali Leka Më: 14 shkurt 2020 Në ora: 09:50
Sali Leka

Nga 2-12 shkurt 2020 njerëz të njohur dhe të panjohur më kanë telefonuar dhe falenderuar për tregimet dhe poezitë e mia që i kanë lexuar në faqet e dy gazetave artistike mediatike.

8 Shkurt 2020 shtatë persona më telefonuan dhe më ftuan në lokal për të pirë kafe. Pesë të njohur dhe dy të panjohur më thanë: “Sali në muajin Janar 2020 kemi lexuar në gazetë tri poezi të tuat, na kanë pëlqyer shumë dhe të falenderojmë. Në poezinë me titull “Duhet ta dini për juve lind dielli”, keni shkruar kam rrahur 6 gazetarë. Na trego sa vite burg bëre, si i rrahe gazetarët veç e veç apo përnjëherësh?”.

Edhe unë u fola: Falenderoni me admirim stafin e gazetarëve të nderuar që i kanë botuar poezitë e mia me ngjarje të vërteta në një kohë që faqet e gazetave çdo ditë me gënjeshtra, shpifje, trillime dhe spekullime të rëndomta të neveritura.

Në muajin janar 2020 gazetarët kreshnikë dhe vital- guximtarë të dy gazetave botuan tregimin tim me titull: “Nga censura e diktatura komuniste kam vuajtur unë e shokët e mi dhe jo Ilir Meta”.

Ky tregim me fakte konkrete është mbi 200 tregime që janë botuar me gënjeshtra e sajime në muajin dhjetor 2019 dhe në janar 2020.

Prandaj gazetarët fisnikë vizionarë por edhe mendimtarë që botuan tregimin tim dhe tre poezitë e mia jan ëdhe do të jenë kreshnikë viganikë dhe guximtarë të shekullit XXI.

Dy lexuesit e panjohur më thanë: “Në poezinë me titull “Kam shkruar i pandaluar edhe kur më kishin burgosur dhe izoluar”. Aty Sali ke lavdëruar shumë Edi Ramen dhe kërkon të qëndrojë kryeministër edhe mbas vitit 2040. A nuk mendon Sali duke qëndruar 40 vjet në pushtet si Edi Rama bëhet kriminel si Enver Hoxha?”.

Edhe unë u tregova: Nuk bëhet kriminel njeriu duke qëndruar shumë gjatë në pushtet. Kriminelë kishte dhe ka edhe kur nuk janë në pushtet dhe nuk i njeh asnjeri.  Enver Hoxha kishte lindur kriminel! Ai ishte vampirist dhe mizorist me fytyrë njeriu!.

Kurse Edi Rama nuk ka lindur kriminel as nuk është, as nuk ka për t’u bërë kriminel gjakatar si Enver Hoxha dhe Ramiz Alia.

Edi Rama ishte është dhe do të jetë antimizorist dhe antimonstruozist i admiruar, antikriminel dhe antivampirist i betuar, por në disa redaksi gazete dhe televizione në Tiranë janë strukur dhe strehuar gazetarë sharlatanistë, anarshistë, kaotistë dhe gënjështarë shtrembalarë me spekullime mashtrime dhe montazhime absurde.

Aq më keq me këto lloj shpifjesh duan të rrëzojnë qeverinë socialisteshembullore me reforma madhështore të dobishme jetësore.

Në fakt nuk e rrëzojnë dot as kanë për ta rrëzuar, por synimi i tyre ishte dhe është të errësojnë imazhin e shkëlqyer të kombit shqiptar përpara Europës dhe botës. Këto struktura gazetareske televizive negative regresive duhen demaskuar pa hezitim me betim dhe guxim, por fatkeqësxisht shkrimtarët dhe intelektualët e kulturuar modernist kanë heshtur dhe stafetën e shkrimeve artistike e kanë rrëmbyer ata që që as ishin as janë shkrimtarë dhe intelektualë vizionarë, por kanë fonde monetare të vjedhura dhe i shpenzojnë duke publikuar gënjeshtra.

Dy gazetarë i kam rrahur mbas vitit 2005.

Katër gazetarë i kam rrahur në shekullin 20-të koha e skëterrit enverist mizorist.

Dy i kam rrahur veç e veç, dy i kam rrahur përnjëherësh dhe u tregova shokëve dhe shoqeve të mija besnike viganike.

Dy shoqe më thanë: Sali do të mbrojmë neve!

Do të shkojmë në polici dhe do të themi: “Saliu i ka rrahur dy gazetarët se janë pedofil dhe manjakë seksualë të besdisur. Ngacmojnë keq femrat”.

Unë u fola: Mos e përulni veten tuaj nuk kanë lindur ata pedofil bandill me ju ngacmuar juve viganesha si fratesha, por thoni Saliu vitali vigani i ka rrahur dy gazetarët shtrembaluc soj e sorollop sharlatiani dhe shkova në polici.

Hetuesi dhe shefi i ndjekjes së krimeve më thanë: “Pse ke ardhur hetuesia i din të tëra. I di të tëra i ke rrahur dy gazetarë por ata thonë nuk na ka rrahur shkrimtari Sali Leka. A se kupton që edhe njëzet gazetarë  me rrahur ti, poeti Sali Leka kanë për të thënë nuk na ka rrahur. Dil Sali nga policia dhe shko këndo poezi me shokët dhe shoqet e tua. Gjeje mënyrën dhe metodën për të botuar librat e tua me tregime dhe poezi.

Hetuesia dhe policia nuk merren me botimin e librave të shkrimtarëve dhe poetëve.

Edhe unë sot me kaq po e ndërpres tregimin dhe po e vazhdoj ditë tjetër.

Ata që janë mendimtar kureshtarë të pyesin dhe une u tregoj si i kam rrahur katër gazetarë të tjerë, shtrëmbaluq , reziluq dhe survejues.

SHËNIM EKSKLUZIV:

Mjer ata që nuk demaskojnë vampirin Enver Hoxha dhe mizorin Ramiz Alia.

Mjer ata që nuk kuptojnë se Edi Rama ishte, është dhe do të jetë antienverist dhe antivampirist i admiruar, antikomunist dhe antimizorist i betuar.

Ah sikur të ishin dy milion socialistë dhe demokratë të vërtetë modernistë si Edi Rama reformist shembull dhe model jetik eposik.

Mjer ata që nuk kuptojnë se kriminel gjakatarë ishin Hitleri, Musolini dhe Milosheviçi, por nuk kanë vrarë serb, as gjerman, as italianë. Enveri me Ramizin kanë vrarë dhe masakruar shqiptarë fisnikë mendimtarë dhe intelektualë eposikë. Aq më keq shtuan dhe favorizuan zuzarë kaotikë, gënjeshtarë dhe shtrembalarë rrakitikë.

Për Enverin dhe Ramizin duhet të shkruhen 20 libra me demaskime faktike, por fatkeqësisht në faqet e gazetave çdo ditë shkruhen lavdërime pompozike për këta të dy mizorë me qëllimin e caktuar për të asfiksuar dhe turbulluar rininë.

Kur sundonte Enveri dhe Ramizi në shekullin e 20-të në Tiranë ishin katër gazeta sharlataniste megalomaniste dhe nihiliste negative regresive.

Tani janë shtuar janë bërë 6 gazeta monstruoziste, obskurantiste, narciziste, antihumaniste, antipaqësore, anarshiste, spekullative dhe regresive në garë me njëra- tjetrën për të gënjyer dhe shpifur sa më shumë.

Pronarët gazetarët dhe botuesit e këtyre 6 gazetave nuk kanë asgjë të përbashkët me demokracinë, as me drejtësinë, as me lirinë artistike mediatike por me interesa meskiniste, skurrikiste, antijetike dhe antieposike.

Të drejtën dhe të vërtetën e urrejnë deri në palcë dhe në gjak!

Të mirën, të dobishmen e kanë shtypur pa mëshirë dhe duan akoma për t’i shtypur.

Monstruozët dhe skandalozët e televizioneve janë angazhuar për të rikthyer kohën e skëterrit enverist, duke reklamuar librat e Isuf Kalos , Nexhmije Hoxhes dhe të zyrtarëve të tjerë të byrosë politike komuniste makabre marksiste.

Ingranazhet e kësaj strukture dhe nomenklature kanë burgosur, persekutuar dhe masakruar egërsisht dhe tmerrsisht 175 shkrimtarë, poetë dhe dramaturge të talentuar me kontribut të çmuar për letërsine dhe artin, 750 intelektualë të kulturuar, 2500 teknikë dhe specialistë modernist.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat