Sa shumë jam mahnitur shëndetësuar dhe vitalizuar

Kultura

Sa shumë jam mahnitur shëndetësuar dhe vitalizuar

Nga: Sali Leka Më: 4 maj 2020 Në ora: 08:40
Foto ilustrim

Unë shkruaj çdo natë i gëzuar i papërtuar.

Ditën punoj, kam punuar dhe do të punoj.

Gjatë netëve të muajit Mars dhe Prill 2020, nuk kam shkruar, por kam kënduar dhe vallëzuar i mahnitur i shëndetësuar i vitalizuar.

E theksoj, sa shumë jam mahnitur, shëndetësuar dhe vitalizuar!
Më kanë mahnitur dy redaksi gazete që në dy muaj Janar, Shkurt 2020, botuan katër tregime të vërteta faktike dhe katër poezi të dobishme jetike.
Njëzet e pesë njerëz të njohur dhe të panjohur mëkanë telefonuar dhe falenderuar për tregimet dhe poezitë që kanë lexuar.

Unë ju kam thënë dhe u them: Falenderoni stafin e gazetarëve të betuar për të drejtën dhe të vërtetën, që tregimet dhe poezitë e mia i kanë publikuar për të mirën e popullit shqiptarë.

Kurse unë jam i obliguar me u premtuar: Kam akoma tregime të vërteta të dobishme jetësore dhe poezi të larmishme brilante shembullore, dhe sot si fillim do të citoj titujt e tregimeve që i kanë botuar gazetarët trima eposikë kreshnikë viganikë.

“ A do të pakësohen shpifësit, spekullantët, zuzarët dhe gënjeshtarët në vitin 2020 dhe në vitin 2021? ”

“ Ngacensura e diktatura komuniste kam vuajtur unë dhe shokët e mij dhe jo Ilir Meta.”

“ Punë të mbarë me faqe të bardhë socialistë të nderuar në kongresin e modernizimit. ”

Dy Marsi historik dhe sharlatani kaotik. ”

Kurse titujt e katër poezive janë:

“ Duhet ta dini për juve lind dielli. ”

“ Për juve ndalon rrebeshi e stuhia, bleron mirësia e mrekullia.”

“ Kam shkruar i pandaluar edhe kur isha i burgosur i Izoluar.”

“ Triumfi i vetigut dhe fundi i varavingut. ”

E theksoj e përsëris gazetarët që i botuan katër tregimet dhe katër poezitë e mia në Janar dhe Shkurt 2020 janë dhe do të jenë djem dhe burra trima eposikë dhe kreshnikë viganikë, shembull e model jetik në Shqipëri dhe në Gadishullin Ballkanik.

Në Tiranë ka shumë gazeta por në redaksitë e tyre janë strukur dhe tulatur gazetarë frikacakë të shtrembëruar, brutalistë dhe vulgaristë tëskremuar , duke botuar çdo ditë gënjeshtra trillime, spekullime dhe mashtrime të neveritura. Frikacakët dhe shtrembalatët janë më të dëmshëm sesa halabakët, brutalët, vulgarët dhe zuzarët e kalbëzuar.

Frikacakët, halabakët, brutalët, vulgarët dhe zuzarët u lindën, u rritën në kohën e diktaturës enveriste-ramiziste, u kalbëzuan, u shtrembëruan, u qelbëzuan dhe tani kanë infektuar epokën e sotme të demokracisë.

Unë kam libra me tregime dhe poezi që nuk i kanë botuar këta frikacakë, halabakë, brutal, zuzarë të rëndomtë rakitikë të monstruozuar që kanë jetuar të strukur nën ombrellën e grisur dhe të ndryshkur të byrosë politike, komuniste, makabre, antihumaniste antidemokratike, por akoma edhe sot, brutalistët dhe zuzaristët botojnë lavdërime të jargosura për klikën mizoriste të byrosë politike komuniste marksiste enveriste-ramiziste.

Unë me shokët e mi i kemi demaskuar mizorët dhe persekutorët me emra, por demaskimet tona të dejta nuk i kanë botuarredaksitë e gazetave përpara dhe mbas vitit 1991, por nuk jemi dëshpëruar nga këto padrejtësi të llahtarshme.

Jo, jo as nuk jemi frikësuar nga persekutimet makabre, por kemi jetuar duke kënduar poezi lirike, jetësore, shembullore të dobishme.

Kemi kënduar me shokët dhe shoqet solide, jetike, sublime, poezi lirike, erotike, eposike nga libri “Blerina sydelina”. Edhe nga libri “Esmeralda e Dilona në Everest arrin jehona.”

Sot do të këndojmë poezi nga libri “Esmeralda e Dilona në Everest arrin jehona”. Ky libër u shkrua dhe u paraqit për botim në vitin1987, por nuk e botuan censuristët dhe sharlatanistët e censurës dhe katrahurës të atyre viteve.

Me betim dhe admirim falenderoj dhe përshëndes sot gazetarët kreshnikë viganikë me poezinë:

“ME GUSHËN FOSFORIKE E FLLADIKE”

Këndoj e nuk ndaloj dhe shikoj e dëgjoj.

Të tëra edhe frazat i kuptoj i predikoj.

Me vullnet Dilona më flet e më thërret.

Amë trego poet, a e din të madhin sekret e isharet?

A e gjen veftin e më të mirin dert e marifet?

Çfarë kam në gjoksin tim me blerim e shkëlqim?

A kam dy arra apo janë dy molla?

A janë dy pjeshka apo kam dy qershia?

As i mbolla as kujt nuk ia mora.

Kanë çelur si vjollca, mimoza e dafina.

Mbi kërthizënsherdelike e pjalmike.

Me gushën fosforike e flladike.

Fol o poet si quhen, sa çmohen, e sa duhen,

I mbuloj, i rehatoj ditën me diell.

I zbuloj,i fresksoj natën me yje ne qiell.

I shikoj vetë ,i kam përjetë me dashuri të vërtet.

Kur të duash shikoi e mikloi edhe ti!

Kur të dua unë do i shijomë të dy!

Jam Dilona 22 vjeçare sherlie e qytetare.

Ë ndjeshme e shkathët , ojnalie e lozonjare.

Si flutura, gjeraqina e skifterina me fletë.

Edhe unëi fol Dilonës me këngë e poezi,

Ti Dilona je e do jesh burim lezeti.

Sekretin eisharetin e din poeti.

Ato qëi mbulon në gjoksin nektarik aromatik.

Ato jan dy sisa e dy gji.

Unë do i shijoj e ledhatoj bashkë me ty

Me shumë admirim e betim ilminik iradinik.

Çdo minutë, faqe më faqe e sy më sy.

Unë për ty nuk kursehem mallëngjehem e përmallohem.

Do të mbroj dyqind vjet nga çdo rrezik.

Fort punoj, të lehtësoj e të garantoj si besnik aderik.

Unë me ty Dilona do dashurohem e do vitalizohem.

Jo tani që je 22, por kur të rritesh 27 vjeçare.

Kur të bëhesh guximtare sederlie e krenare eposike.

Mbi 800 milion femra filipine, indoneziane e indiane.

Edhe beduine, brimanie, egjiptiane e tuniziane.

Unë duatë jesh edhe mbi femrat kamboxhiane, e abisiniane.

Unë kam shumëavaze , por i kam të mira, të dobishme.

Jam me shum naze, por i kam të vlefshme e të mahnitshme.

Mua më dashuron edhe Esmeralda 17 vjecare.

Me dëshirat e ndjenjat intime të zemrave tona.

Esmeralda e Dilona ne Everest arrin jehona

Sali Leka Cel: 068 38 55 304

SHËNIM EKSKLUZIV

Të nderuar gazetarë të dy gazetave dinjitoze që keni botuar tregimet dhe poezitë e shkrimtarit dhe poetit Sali Leka në vitet 2015-2019.

E theksoj e përsëris unë shkrimtari dhe poeti Sali Leka lirik erotik eposik, ish i burgosur politik nga ingranazhet makabre të censurës dhe diktaturës komuniste marksiste antidemokratike e kam obligim jetik sublim me u falenderuar me admirim dhe me u përshëndetur me ilmin e iradin me poezi lirike erotike edhe nga libri “Blerina sydelina”, i paraqitur për botim në vitin 1979, dhe i censuruar me egërsi dhe tmerr në vitin 1980.

Në kujtim të dyzet vjetorit të këtij persekutimi të pamëshirshëm në ditët, javët dhe muajt e viteve 2020, 2021, 2022 do të këndoj e do të përshëndes me poezi edhe nga libra të tjerë që nuk janë botuar.

Do t’u përshëndes gazetarë fisnikë të kulturuar, trima eposikë të nderuar, kreshnikë viganikë të admiruar, dhe iradinikë teuratikë të betuar. Për nderimin tuaj sot po citoj titujt e shtatë romaneve që nuk i ka botuar censura dhe katrahura e frikacakëve dhe halabakëve të shtrembëruar dhe e zuzaristëve të qelbëzuar.

Titujt e shtatë romaneve janë:

“Divi me dy krena”.

“Mrekullia me policinKristian”.

“Me hetuesin komunist Kristo Andrea”.

“ Me dashurinë e për dashurinë”.

“Aroma nektarike e dashurisë erotike”.

“Flutura e bukur myzeqare”.

“Delia o Delia je vetë mrekullia dhe perendia”.

Këto romane me tregime të dobishme jetësore nuk i botuan shtrembalarët dhe zuzarët që edhe sot mbushin faqet e gazetave me lloj-lloj proçkash e lëvozhgazh të rëndomta dhe nuk tregojnë asnjë fakt konkret asnjë ngjarje të vërtetë, por gënjeshtra sa më shumë gënjeshtra me spekullime dhe mashtrime.

Për romanet “Flutura e bukur myzeqare dhe Delia o Delia je vetë mrekullia dhe perendia”, mua më akuzuan sikur janë dashnoret e mia.

Në fakt shekulli XX kishte djem dhe burra qelibarë kristal të shkëlqyer, vajza dhe gra të mrekullueshme, të admirueshme, por diktatura gjakatare dhe censura mizore mëkatare i urrente njerëzit e mirë me veti e cilësi shembullore të dobishme të dy gjinive mashkullore dhe femërore, dhe i ka shtypur, torturuar dhe masakruar pa mëshirë.

Unë kam tregime të vërteta faktike për këto masakra tragjike më shumë se sa kanë shkrimtarët, B. Londo, B. Mustafa, Z. Çela, R. Marku, R. Gjoza, V. Zhiti, F. Lubonja, A. Cerga, F. Kongoli, D. Gumeni.

Sot Tirana ka shumë gazeta dhe televizione, por janë me vese dhe huqe zuzare langare marksiste makabre. Fjalë e urtë e popullit thotë: “Kali kuq me huq nuk vlen as sa një kërriç gomari garruç.

Në kohën e komunizmit Tirana kishte katër gazeta komuniste marksiste: “ Bashkimi, Drita, Zëri i rinisë, Revista Nëntori dhe nuk botuan 2760 tregime dhe poezi të miat. Tregimet e mia ishin dhe janë me ngjarje të vërteta, por nuk i kanë botuar redaksitë e gazetave komuniste marksiste garruqe.

Shkrimtari Faik Ballancavrau veten. Nuk donte ta vriste me dëshirë dhe vullnet, por e detyruan e kërcënuan e frikësuan dhe ithanë : (nuk i botojme librat e tua dhe do të bugosim do të pushkatojmë! ) Faiku u dëshpërua u frikësua dhe vrau veten. Edhe mua më kanë kërcënuar me egërsi dhe tmerr dhe mëthane : (nuk i botojmë librat e tua shkrimtari dhe poeti Sali Leka me tregime dhe poezi dekadende, mikroborgjeze, reaksionare kundër partisë dhe komunizmit. Do të burgosim do të pushkatojmë dhe do të groposim pa varr! )

Kurse unë nuk u frikësova nuk e vrava veten as nuk u dëshpërova as nuk dëshpërohem as nuk e vras veten por kam shkruar kam treguar dhe do të shkruaj.

E kam obligim të tregoj nga muaji mars 1991 deri në muajin nëntor 1998 shtatë vite rrjesht paraqita për botim 2554 tregime dhe poezi të mrekullushme të dobishme për jetën njerëzore, por përsëri nuk i botuan redaksitë e gazetave pseudodjathtiste, narciziste, nihiliste, akoma më të pista sharlataniste, brutaliste dhe vulgariste sesa redaksitë e gazetave komuniste, marksiste, edheenveriste-ramiziste.

Prandaj sot jam shumëi gëzuar, i shëndetësuar dhe i vitalizuar për botimin e katër tregimeve të vërtetave faktike dhe 4 poezive lirike, eposike, jetike si aroma nektarike. I botuan gazetarët e admiruar, fisnikë të kulturuar, kreshnikë, viganikë të ilminuar dhe iradinikë të betuar, për tëdrejtën dhe të vërtetën. Të përkushtuar në dy gazeta artistike epostike.

4 tregimet e mia janë mbi katërqind tregime që kanë botuar 40 shkrimtarë dhe gazetarë plot me gënjeshtra, spekullime dhe trillime nën ombrellëne demaskimit të komunizmit, dhe të zbulimit të krimeve, por komunizmi nuk demaskohet me gënjeshtra dhe sajime letrare artistike zuzare langare rakitike, as krimet makabre nuk zbulohen as nuk ndëshkohen me spekulltime dhe mashtrime monstruoze.

Me kaq për sot, por në vijim do të kemi akoma tregime faktike për masakrat tragjike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat